„Chápu, když řeknete, že tahle krize je problém. Ale abyste řekli: ‚Není to můj problém, nemůžeme přijmout muslimy‘, ne, to není podle mě součást našich evropských hodnot a tomuhle přístupu zkrátka nerozumím,“ uvedl Löfven.
Celý text je ZDE.
Švédský politik tak zřejmě narážel na fakt, že ministři vnitra EU v září v Bruselu většinou hlasů schválili rozhodnutí přerozdělit uprchlíky z Itálie a Řecka mezi jednotlivé členské země. Proti kvótám tehdy hlasovaly Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, zatímco Finsko se zdrželo.
EU se s uprchlickou krizí musí vyrovnat společně
Někteří politici členských zemí východní části EU také vyjádřili nechuť přijímat muslimské uprchlíky a útočiště nabídli přednostně křesťanům. „Evropská unie se musí s touto krizí vyrovnat společně. Jedna, dvě či tři země to nemohou udělat samy,“ uvedl dále švédský sociálnědemokratický premiér.
Švédsko patří spolu s Německem ke státům, které přijímají nejvíce běženců. O azyl v zemi s 9,6 miliony obyvatel letos požádalo zatím přes 95 000 lidí, což už výrazně přesáhlo zatím nejvyšší počet 84 000 žádostí podaných v roce 1992 uprchlíky ze zemí bývalé Jugoslávie. Imigrační úřady odhadují, že do konce tohoto roku do země přijde asi 190 000 migrantů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam