Rozhodování by tak připadlo členským státům. Ty by však měly finanční podporu z unijních prostředků, aby mohly své vize realizovat. Navíc by probíhalo podle sjednocených azylových pravidel.
Eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos zastává názor, že EU je už na imigraci připravena mnohem lépe než vloni. Potřebovala by ale sjednotit pravidla azylového řízení, aby byla jasná a jednotná pro všechny. Nová pravidla by měla odradit běžence od toho, aby při první příležitosti směřovali do vysněných zemí, jako je Švédsko nebo Německo. Zejména tím, že opuštění jedné země by bylo důvodem pro neudělení azylu v druhé.
Součástí návrhu byla původně i harmonizace sociálních dávek, která by zamezila vyšší atraktivitě štědřejších zemí. Tu však nakonec EU opustila, protože jednotlivé země o ní měli výrazně rozdílné představy.
Česká republika považuje nejnovější návrh za přijatelný. „Dlouhodobě považujeme přesídlování za daleko přínosnější nástroj než přemísťování uprchlíků, kteří už v Evropě jsou,“ uvedl pro Hospodářské noviny státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Přínosem je prý zejména to, že přímým výběrem rozbijeme pašerákům jejich byznysový model.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav