Taková odvaha, takové úsilí o demokracii, oslavila vláda Chartu 77, bez které bychom to prý měli těžší

09.01.2017 13:51 | Zprávy

K tradicím zápasu Charty 77 o lidská a občanská práva se dnes jednomyslně přihlásila vláda. Na Twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V úvodu prvního zasedání v roce 2017 ministři přijali prohlášení, ve kterém se mimo jiné uvádí, že si kabinet váží všech obětí represí souvisejících s Chartou. Bez odvážných postojů a vytrvalého úsilí signatářů by byla k dnešní podobě státu mnohem obtížnější cesta, stojí v prohlášení.

Taková odvaha, takové úsilí o demokracii, oslavila vláda Chartu 77, bez které bychom to prý měli těžší
Foto: demdigest.net
Popisek: Charta 77

Sobotka uvedl, že vláda se přihlásila i k zápasu chartistů o civilizační hodnoty a demokracii. „Hluboce si vážíme všech obětí represí souvisejících s Chartou 77 i dalšími tehdejšími nezávislými iniciativami,“ stojí v prohlášení. Chartu označila vláda za důležité hnutí moderních českých dějin. „Bez odvážných postojů, vytrvalého úsilí a leckdy utrpení jejích signatářů bychom museli k dnešní podobě státu projít mnohem obtížnější cestu,“ uvedli ministři.

Prohlášení hodnotí i současné demokratické zřízení, které podle něj jistě není dokonalé a bezchybné. „Ale právě jeho pevné hodnotové zakotvení, jakož i dosavadní více než čtvrtstoletí demokratického vývoje, jsou významnou zárukou toho, že stát bude i nadále prosazovat respekt k lidským a občanským právům a k lidské důstojnosti,“ uvedli ministři.

Podle prohlášení nemůže být úspěšná a prospěšná taková vláda, která by těmito hodnotami nepoměřovala svou činnost, rozhodnutí a politické vize. Chartisté o víkendu slavili 40. výročí od vzniku iniciativy v pražské Lucerně, od filozofa a bývalého poslance a senátora Daniela Kroupy zazněla během setkání i kritika současného kabinetu. Ten podle něj od dědictví Charty ustupuje a kvůli obchodním zájmům již není v zahraničí aktivním účastníkem boje o lidská práva.

Charta podle ministrů zůstane navždy připomínkou odhodlaného občanského postoje, který i za cenu obětí má sílu proměňovat svět. „Občanská angažovanost má smysl za každých okolností a v každé době,“ stojí v prohlášení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

8:28 Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

„Domníváme se, že skutečnou společenskou nápravu nepřinesou jedny volby, ale že je třeba pracovat na…