Mediální ofenzíva vůči sociální demokracii v posledních dnech vyvolaná odvoláním Tomáše Petříčka z čela resortu zahraničních věcí má podle zdrojů redakce důvod ve směru, jakým se strana rozhodla vydat po víkendovém sjezdu. Co a komu přesně vadí? A proč je najednou pro mnohé ČSSD nepřítel? Ptali jsme se u hráčů v zákulisí, co se v současné době děje.
Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček na online konaném sjezdu s přehledem obhájil svou funkci předsedy ČSSD. Původně měl dokonce čtyři soupeře. Nakonec delegáti vybírali ze tří. Čtvrtý zájemce o předsednické křeslo, prakticky neznámý regionální politik Břetislav Štefan, na poslední chvíli ze souboje odstoupil a podpořil Tomáše Petříčka.
Už v tomto případě se ukázalo, že jde s největší pravděpodobností o předem připravenou hru. „Štefan se nikdy šéfem strany stát nechtěl a neměl absolutně žádné šance. Bylo to součástí plánů Mirka Pocheho, aby to nejdřív působilo, že má Honza Hamáček víc konkurentů a těsně před sjezdem se kandidatury vzdá a doporučí delegátům volit Petříčka. V politice běžný postup, akorát v tomhle případě to stejně nezafungovalo. Marná snaha,” sdělil nám zdroj z Lidového domu.
Poté, co Jan Hamáček ze sjezdu vzešel s novým silným mandátem, delegáti mu navolili i spřízněné užší vedení, aby podle slov samotného Hamáčka vyslali k voličům ČSSD signál o vnitřní jednotě. Z místopředsednických postů vypadli všichni přívrženci jiných směrů a odpůrci vlády s Andrejem Babišem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka