Takto fungují tajné služby. Zasvěcený Oskar Krejčí na příkladu Sýrie názorně ukazuje, jak se daří těm americkým

11.10.2015 9:52 | Zprávy

Politolog Oskar Krejčí se zamyslel nad rolí tajných služeb v Sýrii, kde dnes zasahuje Rusko. Západní tajné služby jsou prý ideologicky ovlivněny a jejich informace jsou vykládány tak, jak se to vedoucím činitelům zrovna hodí. To ale neznamená, že by tajné služby neslavily úspěchy. Jeden z nich se odráží v nerozborné jednotě Západu, která je dnes mnohem výraznější než v dobách irácké operace na počátku tisíciletí.

Takto fungují tajné služby. Zasvěcený Oskar Krejčí na příkladu Sýrie názorně ukazuje, jak se daří těm americkým
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Profesor Oskar Krejčí

„Jakmile někdo rozhodl, že ruské akce v Sýrii se Washingtonu nehodí do krámu, stává se informace v západních sdělovacích prostředcích ‚cinknutá‘. Jako k takové je k ní třeba přistupovat. A trvat na požadavku, že se Západ a Rusko mají v boji proti teroristům spojit. ... Smutné je, že ti, kdo by si měli přát společné vítězství v boji proti džihádistům, si především přejí ruský neúspěch,“ konstatoval Krejčí v rozhovoru pro První zprávy.cz.

Z tohoto hlediska se činnost tajných služeb Spojených států jeví jako nešťastná, ale to neznamená, že by byly neúspěšné. Ačkoli z principu platí, že práce, úspěchy či neúspěchy tajných služeb musí zůstat obyčejnému člověku utajeny, dva úspěchy jsou očividné. Zaprvé je třeba uznat, že se tajným službám daří zabraňovat teroristickým útoků na území USA. Ty prakticky nevidíme, přestože islámští radikálové považují Spojené státy za největší zlo světa, takže nelze předpokládat, že se o útoky nepokouší. Druhý úspěch je také zřejmý. Zatímco v čase invaze USA do Iráku se z Evropy ozvaly kritické hlasy, později jsme nic podobného z nejvyšších pater politiky neslyšeli, a to je také třeba připsat tajným službám jako úspěch.

CELÝ TEXT ZDE

Naproti tomu naprosto osudové selhání předvedly americké tajné služby v Sýrii, kde podporou údajně umírněných rebelů proti Bašáru Asadovi v zásadě podpořily Islámský stát. Tajným službám prý nesvědčila ani reorganizace v 70. letech minulého století, z nichž se prý americké tajné služby dodnes plně nevzpamatovaly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody se stalo Sdružení mikrobiologů, imunolog…