Takto se vyrovnání nedočkáme nikdy, nadává na vládu zástupce církve

04.01.2012 21:24 | Zprávy

Věci veřejné brzdí vyrovnání státu a církví s odůvodněním, že by bylo vhodnější počkat na ekonomicky tučnější léta. Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml se ale obává, že v intencích této logiky se zástupci církví nedočkají vyrovnání nikdy. Tvrdí, že tučná léta máme za sebou a v budoucnu se vždy najde něco, co dostane před církevním vyrovnáním přednost.

Takto se vyrovnání nedočkáme nikdy, nadává na vládu zástupce církve
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml se obává, že se po případném dalším odložení církevních restitucí nedočkají duchovní pastýři nápravy křivd už nikdy. Dobře totiž už bylo, teď svět a především Česko čekají hubená léta. Zprávu přináší server Týden.cz.

Měly by církve získat vyrovnání? Pokud ne, kdo obstará jejich fungování?

Představitelé nejmenší vládní strany VV tvrdí, že vyrovnání státu a církví, k němuž se tato vláda přiblížila jako žádná jiná před ní, by se mělo odložit, a to až na rok 2014 a další léta, mělo by jít o dobu, kdy na tom prý bude naše země ekonomicky lépe a bude si moct dovolit vyrovnání zaplatit. Nelze se však divit, že tento postoj se církevním představitelům nijak zvlášť nezamlouvá. K narovnání křivd napáchaných na církvích za vlády komunistů by se podle jejich názoru mělo přikročit už dávno. Myslí si to i Ruml.

„Argument uhradit finanční část vyrovnání až ve chvíli, kdy bude mít stát peníze, se mi zdá slabý. Od Ameriky po Asii žádný stát peníze nemá, všechny jsou zadlužené. To znamená, že se ten argument dá použít kdykoliv. Navíc hojnost už byla, to je ten největší průšvih. Bylo to v devadesátých letech, kdy stát na vyrovnání s církvemi rezignoval,“ míní hodnostář.

SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve

V tuto chvíli nelze prý nic jiného než čekat, jak se koalice nakonec dohodne. Politici a především členové VV by pak měli říci, jestli budou dál církev podporovat ze státních peněz, pokud vyrovnání odloží. Ruml ale v této souvislosti zmiňuje ještě jednu stránku věci. Na parametrech vyrovnání pracovaly jak státní tak církevní komise, svůj čas a úsilí této problematice věnovala řada expertů a teď se ukazuje, že by tato práce mohla přijít vniveč.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

13:20 Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

Výroky premiéra Petra Fialy o dorovnání německých platů za čtyři roky vyvolaly u řady lidí velké poz…