První část svého ohlédnutí za uplynulým týdnem v médiích věnuje Petr Žantovský tomu, jak se v domácích sdělovacích prostředcích hovoří a píše o dění na Ukrajině. Jako odborník na tento segment geopolitiky a rusko-ukrajinskou problematiku je vnímán Michael Romancov z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který poměrně často vystupuje v České televizi, v Českém rozhlase, ale také v jiných rádiích i řadě periodických tiskovin. Ve čtvrtek byl hostem hodinového pořadu Hyde Park ČT24.
Během něj zopakoval to, co už říkal několikrát, že nelze srovnávat příběh Kosova s příběhem Krymu a Ukrajiny obecně. „To se uvádí poměrně často. Jak víme, Kosovo vyhlásilo svoji nezávislost v roce 1991, v roce 2008 ustanovilo svoji samostatnost i státoprávně a následně bylo většinou evropských, ale i řadou mimoevropských zemí uznáno. Podotýkám, že nikoli všemi. Například Španělé, Řekové, Slováci, patřící do Evropské unie, samostatnost Kosova do dneška neuznali,“ uvádí Petr Žantovský pro ParlamentníListy.cz, že to vůbec není tak, že se státy EU zachovaly jednotně a jiné státy z Evropy jinak.
Expert pro přiznání práva na sebeurčení požaduje občanskou válku
Přitom se podivuje zdůvodněním, která politolog Romancov uvádí. Jednak to, že v Kosovu proběhla občanská válka, a pak, že se Kosovo nepřidalo k jinému státu. „Vůči tomu lze argumentovat poměrně snadno. Asi si nebudeme říkat, že pro přiznání práva na sebeurčení nějakého národa nebo národního celku je úplně nezbytné, aby tam proběhla občanská válka. To bychom si jako podmínku nějakého mezinárodněprávního aktu asi nekladli. A zřejmě ani pan Romancov, od něhož to bylo spíš nešťastné vyjádření. Nicméně proběhlo médii a je třeba ho brát vážně, že si to opravdu myslí,“ poznamenává mediální odborník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník