Tchaj-wanu se nelíbí partnerství Praha–Peking. A tak protestuje

27.02.2016 19:56 | Zprávy

Tchajwanská vláda ostře protestovala proti partnerství mezi Prahou a Pekingem, které zahrnuje uznání jednotné Číny, tedy že Tchaj-wan je součástí Číny. Podle tchajwanského ministerstva zahraničí tato dohoda mezi oběma metropolemi poškozuje „svébytné postavení“ Tchaj-wanu. České ministerstvo zahraničí v tuto chvíli o protestu Tchaj-wanu neví.

Tchaj-wanu se nelíbí partnerství Praha–Peking. A tak protestuje
Foto: Radim Panenka
Popisek: Buddhistický chrám Jing’an Temple v Šanghaji

Podle tchajwanské agentury CNA tchajwanská diplomacie požádala o vysvětlení české ministerstvo zahraničí a vyzvalo vedení Prahy k zjednání nápravy.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Čínská republika, jak je oficiální název pro Tchaj-wan, „nikdy nebude akceptovat jakoukoliv formulaci, která očerňuje suverénní postavení země“. Zároveň uvedlo, že Čínská republika je nezávislý suverénní stát od svého založení v roce 1912.

Zaorálkovo ministerstvo nic neví

České ministerstvo v tuto chvíli nemá o protestu Tchajwanu žádné informace. „Nemám o tom žádné informace, celá věc však pravděpodobně půjde za Prahou, neboť je to její iniciativa,“ řekla mluvčí Michaela Lagronová.

Tchaj-wan se v roce 1949 po vítězství komunistů v kontinentální Číně stal útočištěm nacionalistů z Čankajškova Kuomintangu. Čínská lidová republika (ČLR) na pevnině i Čínská republika na Tchaj-wanu se pokládají za legitimní představitele čínského národa.

Tchaj-wan uznává jen asi 20 států na světě

Peking ovšem považuje Tchaj-wan za „dosud neosvobozenou“ provincii ČLR, odmítá jakékoli kroky ostrova směřující k nezávislosti a prohlašuje, že ho přivede zpět pod svou vládu, a to i s pomocí síly, bude-li to nezbytné. Od roku 2008 ale obě strany postupně zlepšují vzájemné vztahy, hlavně v oblasti obchodu, podnikání, investic a turistiky.

Tchaj-wan uznávají jen zhruba dvě desítky zemí světa, včetně například Vatikánu. Jde vesměs o malé státy, které jsou na obchodních vztazích s ostrovním státem závislé.

Pražští zastupitelé většinou 35 hlasů v 65členném zastupitelstvu schválili ve čtvrtek pětiletou sesterskou smlouvu s Pekingem, která má přispět k užší spolupráci mezi oběma stranami v obchodě, cestovním ruchu, kultuře, vzdělávání, zdravotnictví, dopravě a službách občanům. Krok vyvolal i kritiku mezi českými politiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…