Europoslanec Telička připustil, že EU nezareagovala na vlnu migrantů včas a že také první náznaky problémů podcenila. „Ještě neumíme předjímat některé závažné situace, jež hrozí, a pak ani nejsme schopni se mezi sebou rychle dohodnout na úspěšném řešení. Proč se tak děje, na to zatím neznám odpověď,“ konstatoval známý europoslanec s tím, že uprchlický exodus nespustil agresivní Islámský stát, nýbrž totalitní styl vlády Bašára Asada. Dále uvedl, že zabezpečení hranic EU systémem schengenského prostoru považuje už za přežitý, a proto se musí najít jiný, daleko účinnější.
Češi prý neumějí jednat v Evropském parlamentu
Pavel Telička zatím není spokojený s působením některých českých europoslanců v Evropském parlamentu a ani s vystupováním naší vlády vůči vedení EU.
„I když jsem sám zásadním odpůrcem uprchlických kvót a hlasoval jsem proti nim, protože to není systémové řešení bez dalších souvisejících kroků, postoj české reprezentace v této otázce nebyl určitě šťastný ani taktický. Prostě nelze říkat jen na všechno ne, tímto způsobem jen proti sobě vyvolám zbytečnou averzi. Je třeba mít připravenou konkrétní argumentaci a užitečné i schůdné návrhy. Musíme se naučit vytvářet dlouhodobá systémová řešení a získávat si spojence vhodným jednáním a uměním dohodnout se,“ tvrdil český zástupce v EU. Ten dále připustil, že postoj české vlády se nyní už kvalitativně změnil a její stanoviska jsou už daleko propracovanější než na začátku krize. V tom ho prý utvrdilo poslední setkání mezi europoslanci a premiérem Sobotkou.
„Opravdu není řešením posílat na hranice s Rakouskem 1500 vojáků a policistů, když za minulého režimu ji hlídalo 35 tisíc ozbrojenců, a to ještě v oblastech chráněných vysokými ploty s ostnatým drátem a jinými zátarasy. Určitě je vhodnější vyslat ty muže pomáhat do uprchlických táborů v Sýrii, v Turecku nebo jinde. Tam by se také měly posílat finance na zabezpečení provozu podobných zařízení,“ vysvětloval Pavel Telička.
Evropská unie by měla být razantnější
Český europoslanec také kritizoval liknavost EU, která sice už v červenci jednala o potápění pašeráckých lodí, ale nesouhlas OSN ji v tom zabrzdil. Podotkl, že některé světové velmoci by se vůbec nerozpakovaly a tato plavidla by okamžitě posílaly ke dnu. Na otázku z publika, jestli už EU má konečně vytvořený konkrétní scénář na zvládnutí uprchlické krize a odstranění jejích příčin, Telička odpověděl: „Po nedávné schůzce mocností s arabskými státy se dohodl takový předběžný plán se třemi základními balíčky. V tom prvním se má řešit ostraha hranic jednotlivých států, ve druhém problém s ekonomickými uprchlíky a v tom posledním celková azylová a migrační politika. Zapojení Ruska do konfliktu nemělo zatím žádný pozitivní efekt, pouze přibylo dalších 100 tisíc uprchlíků. A ohledně kvót to není ještě zcela jasné, o konkrétních počtech pro jednotlivé země se bude dále jednat.“
Uprchlická krize znovu rozdělila Evropu
Nejen státy Visegrádské čtyřky, ale i zástupci nejmocnějších zemí EU se chovaly podle Teličky v průběhu migračního exodu dost nediplomaticky. Také měla chybět akceschopnost a potřebná spolupráce. „Velmi mne překvapily některé reakce zástupců významných zemí, které jsou v Unii už od počátku jejího vzniku. Nejprve Angela Merkelová pozvala do Evropy většinu uprchlíků, aniž by to s někým konzultovala, a potom, když se některé státy proti tomu ohradily, bylo jim vyhrožováno ekonomickými sankcemi. Evropa se po mnoha letech zas rozdělila na Západ a Východ,“ dodal europoslanec Telička, který je přesvědčený, že Evropská unie musí projít v budoucnu zásadními reformami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán