Tělo na tělo. Půjdu si tam sednout, nepustím ho tam, napsal aktivista. Dostane se přes něho Stanislav Křeček do úřadu?

13.02.2020 13:19 | Zprávy

Šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka na svém twitterovém profilu zveřejnil své plány, které chystá na den, kdy se nový ombudsman Stanislav Křeček půjde ujmout úřadu. Své k novému veřejnému ochránci práv napsala také romská aktivistka a členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Alica Sigmund Heráková.

Tělo na tělo. Půjdu si tam sednout, nepustím ho tam, napsal aktivista. Dostane se přes něho Stanislav Křeček do úřadu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Patočka

„Osobně si půjdu před úřad ombudsmana v den, kdy by se ho měl Stanislav Křeček ujmout, sednout. Prostě se ho tam pokusím svým tělem nevpustit. Budu rád, když se přidáte. Nebudu se dál dívat na to, jak tu stát likviduje svoje základní instituce. Mám toho dost,“ poznamenal Patočka ke zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem. Byl zvolen v tajné volbě poslanci, celkem získal 91 hlasů ze 175 hlasů. Pro něj samotného bylo zvolení překvapením, bere to jako ocenění své práce a službu. Věří, že úřad povede tak, aby byl ku prospěchu lidí. Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá proti němu příslušné kroky, podle něj totiž Křeček popírá smysl úřadu. 

Osobně si půjdu před úřad ombudsmana v den, kdy by se ho měl #Křeček ujmout, sednout. Prostě se ho tam pokusím svým tělem nevpustit. Budu rád, když se přidáte. Nebudu se dál dívat na to, jak tu stát likviduje svoje základní instituce. Mám toho dost. https://t.co/w2nSCjxBZ4

— Jakub Patočka (@JakubPatocka) February 12, 2020

Ten se pak více rozepsal i ve svém článku pro Deník Referendum. „Pan Křeček nemá kvalifikaci daný úřad spravovat, prezident jej proto neměl navrhnout a Sněmovna jej proto neměla zvolit. Odpírám České republice v dané věci poslušnost. A budu rád, když se ke mně přidáte. Je třeba říct: Dost,“ vyzval.

Podle jeho slov je Česká republika na šikmé ploše. „Sesouváme se od jakž takž fungující demokracie s otevřenými možnostmi k jejím opravám do autoritářského režimu, v němž o všem podstatném rozhoduje firemní struktura vládnoucího oligarchy, korigovaná nanejvýš podobně problematickým a s jinými podobně odpudivými oligarchickými strukturami propojeným mocenským centrem na Pražském hradě,“ uvedl Patočka s tím, že se vaříme jako žába. 

Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii pak na tom dle jeho mínění změní pramálo, a to kvůli obecným požadavkům a nízké četnosti. „Vždyť si všimněme, že svou volbu Stanislava Křečka ombudsmanem dokonce někteří jako Václav Klaus junior zpupně zdůvodňovali tím, že tak činí Milionu chvilek na truc, prý proto, aby občanská společnost viděla, že na reálný výkon politiky nemá pražádný vliv. I proto je ale třeba právě nyní a právě tady říct: Dost,“ uvedl Patočka, jenž se domnívá, že zvolení Křečka je projevem institucionálního barbarství. 

„Stanislav Křeček je člověk, který očividně není kvalifikován k výkonu funkce Veřejného ochránce lidských práv; a v příčetnější době by i jeho politováníhodné účinkování v roli jeho zástupce zákonodárce ukončil předčasně. Projevuje se jako člověk, který nemá ponětí o mezinárodní shodě v pojetí lidských práv a který bizarními konstrukcemi, jak vystřiženými z konspiračních webů, zdůvodňuje dokonce oprávněnost diskriminace či své rasistické brebty,“ dodal.

Následně uvádí, že se do značné míry jedná o střet symbolické povahy, na druhou stranu je tu právě proto naděje uspět. „Budeme-li dost urputní a vytrvalí, může moc ustoupit tak, jako ustoupila při jmenování poslance Ondráčka předsedou podvýboru pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Když Babiš uvidí, že se mu tu žába drápe z hrnce, nejspíše opět uhne,“ sdělil a zdůraznil, že jde však i o víc – o úřad ombudsmana.

Zaměstnanci úřadu by si podle Patočky měli založit odbory ještě dřív, než Křeček přijde. „Ale je také potřeba, abychom jim vyjádřili podporu jako politická veřejnost, abychom ukázali, že nám na jejich instituci prospívající demokracii opravdu záleží a jsme připravení se o ni bít,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…