Tesla, iPhone a F-35 si bez Číny „neškrtnou“. Čísla jsou drtivá

02.08.2023 14:10 | Monitoring

Západní země se ve své snaze přejít na čistou energii nechtěně dostaly do závislosti na čínských zdrojích. Podle zprávy Mezinárodní energetické agentury ovládá Čína 87 % světové kapacity pro rafinaci 17 vzácných zemin potřebných k zelené bezemisní energii. Bez čínských zdrojů tak dnes nefungují magnetické součástky od iPhonu, přes elektromobily Tesla, až po stíhačku F-35. Západní zpracovatelské firmy navíc kvůli přísným emisním limitům jen těžko vyvíjejí způsob, jak vzácné horniny efektivněji zpracovat.

Tesla, iPhone a F-35 si bez Číny „neškrtnou“. Čísla jsou drtivá
Foto: red
Popisek: První ultrarychlá dobíjecí elektrostanice

Dvě největší světové společnosti zpracovávající vzácné zeminy mimo Čínu, americká MP Materials a australská Lynas, čelí problémům, jak přeměnit horniny ze svých dolů na elektromagnetické součástky klíčové pro fungování většiny západních výrobků od iPhonu, po stíhačku F-35. Technické složitosti a obavy ze znečištění brání společnostem v tom, aby zvýšily objem zpracované horniny na úkor Číny, která podle Mezinárodní energetické agentury ovládá 87 % světové kapacity pro rafinaci vzácných zemin.

Snaha Západu o vytvoření nezávislých dodávek kritických nerostných surovin nabyla na naléhavosti poté, co Peking minulý měsíc zavedl kontroly vývozu strategických kovů galia a germania, což vyvolalo celosvětové obavy, že by Čína mohla příště zablokovat vývoz dalších vzácných zemin nebo celé zpracovatelské technologie.

Prolomení čínské kontroly nad klíčovou skupinou 17 kovů potřebných pro přechod na čistou energii ale bude nesmírně obtížné, protože rafinování vlastních vzácných zemin je v západních státech svázáno přísnými emisními limity. Čína učinila před desetiletími strategické rozhodnutí rozvíjet své kapacity pro zpracování vzácných zemin, a to navzdory ekologickým důsledkům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je to velmi prosté..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 02.08.2023 15:51:22
Zatímco euroatlantská genetika velí "urvi, co můžeš, nejlépe hned", čínská genetika velí "pamatuj na budoucnost"... A tak naši politici neuvažují v jiných horizontech, než jsou maximálně čtyři roky volebního období, čínští politici uvažují v horizontu generací. A pak se nemůžeme divit, když najednou zjistíme, že to, co za něco stojí, ovládá Čína, a co za nic nestojí, toho máme plno...

|  12 |  0

Další články z rubriky

Bývalý šéf MI6: Evropa se ještě neprobudila. O Ukrajině jednají jen silní

10:38 Bývalý šéf MI6: Evropa se ještě neprobudila. O Ukrajině jednají jen silní

V Rijádu započala vyjednávání o budoucnosti Ukrajiny a světového uspořádání. Ve vysílání BBC o nich …