Důchodová reforma, která zvedá věk odchodu do důchodu, je sice pravděpodobně ekonomicky nezbytná, ale pro obyčejné Rusy nikterak vítaná. Pro muže se věk odchodu do důchodu mění z 60 let na 65 a pro ženy z 55 let na 60. Rusko mělo přitom stejný věk odchodu do důchodu od roku 1928. Návrh byl schválen již v červnu a provázely ho protesty a odpor veřejnosti. Podle iDnes se proti reformě ozvaly odbory. „Při zvýšení penzijního věku na 65 let se 40 procent mužů a 20 procent žen penze nedožije,“ řekl tajemník federace nezávislých odborů Alexandr Šeršukov. Průměrný věk dožití v Rusku je 71,9 let podle dat Světové zdravotnické organizace, přičemž mezi průměry žen a mužů jsou propastné rozdíly. Vzhledem k rozložení jednotlivých etap se reforma dotkne Rusů narozených po roce 1959 a žen narozených po roce 1964, píší Lidové noviny.
Je pochopitelné, že pro Putina jde o ožehavé téma vzhledem k tomu, jak je reforma nepopulární. Ale i on sám se vyjádřil pro nezbytnost jejího provedení. 20. července v televizi řekl, že brzy přijde doba, kdy počet lidí v pracovním věku bude stejný jako počet důchodců, a pak bude ještě klesat. A pak se podle něj zhroutí buď penzijní systém, nebo rezervní fondy, které kryjí jeho financování. Ze všech možností, které jsou zatím k mání se mu prý žádná nelíbí.
Putinovo vyjádření
Že se důchodová reforma podepsala na Putinově popularitě, to vyplývá z průzkumu agentury VCIOM, o kterém informoval server iDnes. V květnu VCIOM hlásila, že Putinovu činnost schvaluje 80,2 procenta Rusů, v červnu 72 procent. Prezident má podporu 62,8 procenta obyvatel, Fungování ruské vlády hodnotí pozitivně jen 36,4 procenta dotázaných a premiéra Dmitrije Medveděva jen 29,9 procenta Rusů. Podle médií jde o následek důchodové reformy. Zadavatelem průzkumů pro agenturu je přitom povětšinou Kreml.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas