Zdanění tichého vína by do státní kasy ročně přineslo miliardy korun. Přesto se vládní koalice na popud lidovců dohodla při debatě nad konsolidačním balíčkem, že sazba spotřební daně zůstane nulová. Zvažované změny, nad nimiž zasedla komise, by podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) neměly být součástí balíčku.
Komise k tichému vínu by své stanovisko měla dát do konce roku
Výborný zároveň zmínil, že jeho podmínkou je to, aby se dokázala odbourat případná administrativní byrokratická zátěž pro vinaře, zvláště pro ty malé. Součástí pracovní skupiny nad návrhem mají být i vinařské organizace.
Důležitý je pak pro něj také přístup celní správy a skutečnost, jak bude v praxi přistupovat k administrativě spojené s daní.
„I ten nejmenší minipivovar musí mít takový daňový sklad. Je to ale zpravidla jen uzamykatelná místnost nebo prostor v pivovaru, většinou ležácký sklep. Není to nic, co by musel mít pivovar navíc. I u každého vinařství je vždy takovýto obdobný prostor,“ řekl k tomu ve středu Právu Tomáš Maier z České zemědělské univerzity v Praze.
Pracovní skupina k spotřební dani na tiché víno by měla přijít se závěry do konce letošního roku, řekl po dnešním jednání ministr zemědělství Výborný.
— ČT24 (@CT24zive) August 30, 2023
Hovořil také o tom, že vinaři jsou u nás neskutečně zvýhodňováni, jako by snad alkohol ve víně byl méně škodlivým alkoholem než v pivě.
Daňová výjimka pro vína vadí mimo jiné také hlavnímu poradci České bankovní asociace Miroslavu Zámečníkovi, proti nulové sazbě se ozývá také ekonomický poradce prezidenta Pavla David Marek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová