"Nebojte se, dopadne to dobře. Ale ne pro všechny a ne hned," odpověděl Tlustý ve studiu Frekvence 1 na dotaz, kam si myslí, že směřuje česká a potažmo světová ekonomická situace. "Česká republika je v současnosti spokojeně si plující velká zaoceánská loď jako Concordia nebo Titanic. Je jen otázkou času, kdy narazíme."
V případě nárazu pak bude Česko potřebovat záchranné čluny. Jenomže je bez rozmyslu rozhazuje. "Devizové rezervy České národní banky jsou přesně ty záchranné čluny, které potřebujeme," podotkl. Z těchto rezerv plánuje vláda uvolnit 38 miliard korun jako půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu. Zachraňujeme tak podle Tlustého nezachránitelné. Například země typu Řecka. "Půjčovat někomu, kdo je neproduktivní a nesplácí své dluhy, je přeci zbytečné. My jsme ty dluhy nevytvořili."
Oni že nám pomohou na oplátku? Těžko, nebudou mít z čeho
Moderátor pořadu Pressklub, v rámci nějž Tlustý hovořil, Luboš Xaver Veselý namítl, že je přeci správné půjčovat někomu, s kým jsme "v jedné bandě", že přeci, až my budeme mít problémy, oni nám také pomůžou. "Myslíte?" opáčil Tlustý. "Já myslím, že ne, protože nebudou mít z čeho."
"Evropa už žádala pomoc v Číně, ale vrátili se s tím, že jim Číňani nepůjčí. A je to logické. Přeci když jeden vítězí kvůli neschopnosti druhých, tak peníze neposílá. Ve světě panuje konkurence. A není celý svět zadlužený, to Evropa je," zdůraznil s tím, že to rovněž skončí logicky - ti, kteří jsou zadlužení, zkrátka zbankrotují.
Prostor znemožnit se by měl dostat každý
Také budoucnost samotného Česka vidí Tlustý bledě. Musí podle něj dojít k nárazu na útes, loď musí ztroskotat. Ale je jen otázkou, zda dopadne jako Concordia a narazí na mělčině, nebo jako Titanic klesne do hlubin. Každopádně to přinese velkou personální změnu v politice. Jestli se ale skutečně například na Hrad dostane někdo jako Tomio Okamura, tak to Tlustý nebude vidět pozitivně.
"To mě děsí," reagoval na otázku, co by řekl prezidentu Okamurovi. "To je příšerná vizitka naší současné politiky. Nepochybuji, že je pan Okamura skvělý v cestovním ruchu, ale o řízení státu neví nic. Prezidentem by měl být někdo, kdo prokázal skvělé výsledky v řízení velkého města nebo kraje, nebo v nějaké důležité správní funkci."
S mediální prezentací kandidátů tak, jak toho chtěl dosáhnout Okamura prostřednictvím vlastní šou na TV Barrandov, ale Tlustý souhlasí. "Měli by mít svou šou všichni kandidáti na prezidenta," poznamenal. "Je to cesta k pochopení toho člověka, jeho prezentace, jeho motivů. Prostor znemožnit se by měl dostat každý, kdo chce ve veřejné sféře něčeho dosáhnout."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par