Německý deník byl v loňském roce kontaktován nejmenovaným zdrojem, který se rozhodl jeho žurnalistům poskytnout interní dokumenty panamské právní firmy Mossack Fonseca. Ta se zabývá prodejem anonymních firem, které svým majitelům umožňují efektivně skrývat své obchodní operace. Podle informací uvedených na stránkách bavorské Süddeutsche Zeitung „zveřejněná data dokazují, jak globální průmysl vedený velkými bankami a právními firmami tajně nakládá s majetky bohatých a slavných: od politiků, vysokých činitelů z FIFA, podvodníků, drogových dealerů až po celebrity a profesionální atlety“.
Informace uvedené ve zveřejněných dokumentech poukazují na spojení mezi panamskou firmou a 72 současnými a bývalými hlavami států, včetně některých diktátorů obviněných z drancování bohatství svých zemí. V materiálech se objevují údaje o tajných offshorových společnostech napojených na rodinné příslušníky a spolupracovníky bývalého prezidenta Egypta Husního Mubáraka, již zesnulého vůdce Libye Kaddáfiho a prezidenta Sýrie Bašára Asada.
Spisy také dokumentují podezřelé machinace s částkou okolo miliardy amerických dolarů připomínající praní špinavých peněz, které byly prováděny jednou z ruských bank. V jednom z těchto spisů se objevují i jména blízkých spolupracovníků ruského prezidenta Putina. „Operace byla prováděna petrohradskou bankou Rossyia, na niž po ruské anexi Krymu uvalili Evropská unie a Spojené státy sankce,“ uvádí britská BBC.
Mezi další světové lídry, kteří údajně využívají offshorových firem ke skrývání svého skutečného majetku, patří například současný prezident Argentiny, bývalý gruzínský premiér, bývalí premiéři Jordánska, Kataru, a dokonce i současný prezident Ukrajiny Petro Porošenko. Že se nejedná jen o vysoké státníky, kteří jsou do celé věci zapletení, potvrzuje například i to, že se mezi zmíněnými osobnostmi objevil i světoznámý fotbalista Lionel Messi.
Na zpracovávání a analýze ohromného množství dat, které německý deník od zdroje obdržel, se podílela i Češka Pavla Holcová, podle které se přes 250 000 dokumentů týká českých klientů, mezi nimiž jsou i již odsouzení jedinci napojení na politické kmotry a lidé spojení s privatizačními skandály. Server Lidovky.cz uvádí, že ze seznamu klientů panamské společnosti má na Českou republiku vazbu 283 lidí a firem. Jedná se například o Petra Kellnera, Radovana Krejčíře a Daniela Křetinského.
Dokumenty ihned po zveřejnění vyvolaly po celém světě obrovský poprask. Například předseda vlády Islandu Sigmundur Gunnlaugsson, který byl obviněn z ukrývání milionů dolarů v bankách své země praných skrze offshorovou společnost, je již údajně vyzýván k tomu, aby zvážil svou rezignaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib