Zatímco ukrajinská vláda, novináři a občané poskytují rozhovory, sdílejí fotografie a videa, z ruské strany se na veřejnost dostanou vesměs jen kontrolované výstupy oficiálních představitelů. Z Ruské federace zmizela většina zahraničních médií. Ta, která zůstala, fungují velmi omezeně.
Co si o ukrajinské válce myslí Rusové? „I nezávislé průzkumy veřejného mínění je třeba brát s rezervou, jsme v situaci válečného stavu, kdy každý ruský občan ví, že špatná odpověď na položenou otázku může znamenat trestní stíhání. Každý zná někoho, komu se to už stalo.
Ale známe, jak fungují takto propagandisticky vypjaté situace. Velká část dotazovaných také věří tomu, co se jim vykládá na kanále ruské televize, ruského tisku a ruského internetu.
Ta společnost se radikálně mění pod tímto brutálním tlakem, kterému je nyní vystavena. Znám stovky a tisíce lidí, kteří tam žijí a s válkou nesouhlasí, kteří jsou na straně napadené Ukrajiny,“ doplnil Glanc.
Zároveň podle něj není pochyb o tom, že šéf Kremlu díky agresi na Ukrajině sbírá doma plusové body. „Válka na Ukrajině i zvýšila domácí popularitu Vladimira Putina. Stalo se tak ale pod tlakem, jaký si lidé v Česku nedokážou představit ani z 80. let,“ uvedl s tím, že paragrafy o diskreditaci ozbrojených sil nebo o propagaci nacismu mobilizují nízké sklony i u lidí, kteří by jinak byli naprosto mírumilovní.
Ruská propaganda podle jeho slov pracuje velmi primitivně s pojmy, jako jsou nacismus, genocida nebo kolektivní Západ. „Ukazuje se, že její strategie funguje. Lidé, kteří to prohlédnou, se snaží Rusko opouštět, pokud si to mohou dovolit.“
Vlna emigrace je obrovská a další lidé jsou zahnaní do vnitřní emigrace a mlčí. „V prvních dnech invaze byly zatčeny tisíce demonstrantů proti válce. Agresivita ruského establishmentu ale nadále exponenciálně stoupá. Aby vás zatkli nebo jste dostal pokutu, bohatě stačí vyjít na ulici s omalovaným papírem bez explicitně protiválečných hesel,“ popisuje rusista.
Válka na Ukrajině také zapříčinila masový odliv IT pracovníků z Ruska. Podle odhadů jich v březnu opustilo zemi na 70 tisíc, v dubnu dalších 100 tisíc. „Tamní establishment na to dokonce reaguje různými ekonomickými výhodami,“ dodává Glanc, že tito lidé jsou dost vzdělaní na to, aby věděli, co činí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.