S ohledem na skandál okolo předávání cen Český lev se Jana Bobošíková zaměřila na propojení České televize a České filmové a televizní akademie (dále jen ČFTA). Ta byla jako spolek založena v roce 1995, jejím současným prezidentem je bývalý generální ředitel ČT Ivo Mathé. Ovšem existuje také společnost s ručením omezeným, nazvaná ČFTA produkce, s.r.o. Dle rejstříku firem je jejím jednatelem také Ivo Mathé a sídlí na stejném místě jako spolek. Kromě toho se v ČFTA spolku i firmě angažuje dlouholetý spolupracovník ČT Jan Mattlach.
Členem prezídia ČFTA je také současný generální ředitel ČT Petr Dvořák. „A s Českou televizí má také Česká filmová a televizní akademie uzavřenou řadu smluv na milion korun. Jako obvykle začerněných,“ poznamenala Bobošíková. Jak uvedl jeden z řečníků na předávání, Český lev se konal, protože akademici chtěli podpořit film, televizi a prázdná kina. A Bobošíková doplnila, že to tedy znamená, že kromě několika soukromých sponzorů platí ČFTA i koncesionáři. „My si platíme Českého lva. A my si platíme i činnost České filmové a televizní akademie,“ upřesnila pro efekt.
A ukázala i o kolik peněz se jedná. Od roku 2013 dle Bobošíkové dostala Česká filmová akademie od Ministerstva kultury 2,3 milionu korun. Od hlavního města Prahy pak 2 miliony korun a od Státního fondu kinematografie 10,3 milionu korun. Dohromady necelých 15 milionů korun.
Ivo Mathé je ovšem veden jako expert Státního fondu kinematografie, jednak u vývoje českého kinematografického díla jako ekonomický expert, ale také u výroby. Jméno Iva Mathého figuruje též v komisi pro udělování grantů hl. m. Prahy v oblasti kultury a umění. Jinými slovy, Mathé se svým hlasem a expertizou podílí na tom, že Státní fond kinematografie a hl. m. Praha vyplácí ČFTA, kterou řídí. Bobošíková si rýpla, že v tom zřejmě jinak transparentní Piráti nevidí problém.
Členové komise Rady HMP pro udělování grantů hl. m. Prahy v oblasti kultury a umění
Mezi ČT a ČFTA byla dle prezidentky Institutu svobody a demokracie uzavřena řada smluv, např. o reklamě a sponzoringu. „Obvykle na statisícové a milionové částky,“ uvádí. Ale kdo chce detaily, má smůlu, protože smlouvy jsou začerněné. Existuje i smlouva o vývoji pořadu Český lev mezi Mathém, Dvořákem a Mattlachem. Ovšem v ní se uvádí, že cenu pořadu nelze určit.
Jako perličku zmínila Jana Bobošíková, kde se odehrávají zasedání Státního fondu české kinematografie. Jedná se o Mat Club na Karlově náměstí. Na stejné adrese je přitom zapsána i ČFTA. MAT CLUB s.r.o. má jako jednatelku uvedenou Zuzanu Mattlachovou, sestru Jana Mattlacha, který figuruje v prezídiu ČFTA. A dle zjištění Jany Bobošíkové si Státní fond kinematografie platí od Mat Clubu občerstvení, a to v sumě 350 000 Kč.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas