O půjčce pro ČEZ informoval mluvčí společnosti Ladislav Kříž s tím, že v přepočtu více než 74 miliard korun zamíří ze státního rozpočtu do firmy vlastněné státem ze 70 % proto, aby se posílila jeho likviditní pozice. „Ta je nyní na rekordně vysoké úrovni, nicméně v důsledku extrémních změn cen plynu a elektřiny je třeba se připravit na další mimořádný růst finančních prostředků pro zajištění obchodů s energetickými komoditami v nadcházejících měsících,“ vysvětlil Kříž pro ČTK.
Kříž uvedl, že podobně se podle něj k energetickým firmám chová například Německo – jde o pomoc v případě, kdyby došlo na trhu energetických komodit k další extrémní volatilitě, například kdyby Rusko úplně zastavilo kohoutky u plynovodů do Evropy.
Cena energií dle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše může ještě vystřelit nahoru. „Již nyní jsme svědky vysokého růstu cen energetických komodit včetně elektřiny v důsledku snižování dodávek plynu z Ruska a očekávané provozní odstávky plynovodu Nordstream 1. Lze předpokládat, že během léta a podzimu, kdy bude sílit tlak na doplnění plynových zásobníků v celé Evropě, bude trh na omezení nebo přerušení dodávek plynu ještě citlivější,“ upozornil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.