Třinecké železárny. Zveřejněna čísla. Kolik připlatí za energie?

14.11.2023 16:19 | Monitoring

Velké průmyslové firmy varují před dalším růstem cen energií. Zhorší to naši schopnost konkurovat v Evropě, říkají a poukazují na nově schválený rozsáhlý program pomoci pro podniky v sousedním Německu. Je to jen lobbing, nebo jsou jejich obavy a požadavky oprávněné? Hostem dnešního dílu pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu byl šéf největší ocelářské firmy v Česku, Třineckých železáren, Roman Heide.

Třinecké železárny. Zveřejněna čísla. Kolik připlatí za energie?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Detail tisícikoruny, ilustrační foto

Ocelářská unie se ostře postavila proti zvýšení regulovaných složek cen energií, které navrhuje pro příští rok Energetický regulační úřad. Podle ní to přímo povede k razantnímu zvýšení nákladů velkých průmyslových firem u nás, a tím snížení konkurenceschopnosti. To vše v situaci, kdy česká ekonomika letos spadne do recese. A ani výhled na příští rok není nic moc.

Hlavním důvodem, proč regulovaná část ceny, hlavně elektřiny, je, že vláda pro příští rok ruší dotace, které dala letos na pomoc s energetickou krizí. Celkem to bylo podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) 110 miliard korun. Příští rok dá vláda dotaci už jen necelých deset miliard. A to na podporu obnovitelných zdrojů. Přitom podle odhadů ERÚ bude její zákonná výše zhruba 36 miliard. Lidé a firmy tedy budou muset veškeré náklady na zbylou podporu OZE i na dražší služby sítí pokrýt ze svého. Domácnostem tedy má regulovaná složka vyletět vzhůru v průměru o 71 procent, velkým firmám o více než 200 procent. Většina nárůstu u nich jde na vrub právě poplatku za OZE. Vláda se po zveřejnění návrhů ERÚ ale snažila mírnit paniku. 

Regulovaná část ceny je totiž jen menší část konečného účtu, který platíme. Větší podíl má cena samotné silové elektřiny, která pro příští rok klesne a zdražení regulované složky výrazně umaže. To ale platí hlavně pro domácnosti. Velkým průmyslovým podnikům silová elektřina zlevnila už letos. A od ledna další významný pokles nečekají. Zdražení regulované části tak pocítí, obzvlášť když je jejich spotřeba obrovská. Třeba v Třineckých železárnách pohání elektřina obloukovou pec i další části výroby a zpracování oceli. 

Výhledově Třinec chystá kvůli Green Dealu investici do další elektrické pece. Spotřeba elektřiny tak ještě významně poroste, aby nahradila spalování uhlí a koksu. 

První otázka na Romana Heideho směřovala k tomu, že v rámci Ocelářské unie došlo k odmítnutí navýšení regulovaných složek elektřiny. „Odmítáme je samozřejmě nějaké slovo a nějaký výraz, který má vyjadřovat naši nevoli s tím, že budeme muset platit OZE. Což je trochu novinka, bude to zatěžující podle odběru. Pro nás, pro společnosti, které jsme velkokapacitně odběrové, to bude znamenat mimořádný zásah do našeho hospodaření,“ poznamenal Heide. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…