Tripartita bude jednat o platech v kultuře i o čerpání peněz z EU

07.03.2016 7:02 | Zprávy

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou dnes společně jednat o situaci a odměňování v kultuře. Tripartita se zaměří i na plán podpory výzkumu do roku 2020 či na stav příprav novely stavebního zákona. Jako na každém zasedání se bude věnovat také čerpání peněz z EU.

Tripartita bude jednat o platech v kultuře i o čerpání peněz z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Výdaje ministerstva kultury by měly letos podle podkladů pro tripartitu činit 11,71 miliardy korun. Loni dosahovaly 10,89 a předloni 10,42 miliardy korun. Odbory situaci v kultuře kritizují. Poukazují na nízké výdělky. Zatímco průměrná mzda ve státě loni ve třetím čtvrtletí činila 26.072 korun, v kultuře byla o 4500 korun nižší.

Průměrný plat v památníku národního písemnictví loni činil 22.715 korun, letos 23.821 korun. V brněnském technickém muzeu si pracovník vydělá letos v průměru 18.902 korun, loni 16.404 korun. V Národním filmovém archivu průměrný plat loni dosahoval 20.096 korun a letos 21.476 korun, v Národní galerii loni 23.572 korun a teď 24.832 korun.

Čerpání peněz z EU se tripartita věnuje pravidelně. Podle zaměstnavatelů hrozí to, že by Česko mohlo přijít o evropské dotace na desítky dopravních projektů. Evropská komise u nich žádá nové posouzení jejich dopadu na životní prostředí, to původní vzniklo ještě před vstupem ČR do unie. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že by nová analýza mohla zdržet 64 důležitých staveb a čerpání asi 90 miliard. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v pátek uvedl, že by komise mohla souhlasit se zrychleným posouzením u deseti či 15 projektů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…