„Je to 15 let, od doby, co tradice kroměřížských dožínek vznikla. Tehdy jsem pracoval jako ředitel zemědělské agentury a Pozemkového úřadu v Kroměříži,“ vzpomenul Stanislav Skála, jeden ze zakladatelů tradice dožínek v Kroměříži. „Přišla za mnou tehdy delegace zemědělců v čele s předsedou Agrární komory Honzou Haškem, že by chtěli obnovit tradici dožínek. Když jsme začali, byly proti nám různé averze, že zavádíme komunistické zvyky. Ukázalo se, že to není pravda,“ popsal.
Slavnost nemohli zemědělci financovat z vlastních prostředků, dožínky podpořila radnice. „Místostarostka Daniela Hebnarová spojila oslavu sklizně zemědělců s národnostními prvky, se zvyky a tradicemi venkova a Kroměřížska. Akce se rozrůstala,“ zmínil. Časem nad slavností převzal záštitu kraj.
Při příležitosti dožínek Skála bilancoval. „Za 15 let se vyjasnily majetkové vztahy v zemědělských podnicích a v podnicích zpracovatelského a potravinářského průmyslu. Zemědělství se dostalo na určitou úroveň. Je velká škoda, jak se dnešní vládní koalice k zemědělství staví. Zemědělci zakládají novou úrodu, ale dodnes nevědí, jakým způsobem a za jakých podmínek budou hospodařit,“ upozornil.
Žádné zhovadilosti. Jen dostupné potraviny
Současný trend je důvodem kandidatury Stanislava Skály do Senátu. „Protože se mi nelíbí vztah vlády k resortu zemědělství, rozhodl jsem se kandidovat na senátora v obvodu 76 Kroměříž. Pokud bych byl zvolen, chtěl bych se věnovat rozvoji zemědělství, potravinářského průmyslu a ochraně životního prostředí. Ale v rozumných mezích, ne žádný Grean Deal a podobné zhovadilosti,“ podotkl.
„Chtěl bych se věnovat také regionálnímu rozvoji, protože v okrese Kroměříž je jedna z nejnižších mzdových úrovní v České republice. Je potřeba s tím něco dělat. Chci se zasadit o to, aby české potraviny byly zdravé, cenově dostupné a aby pokrývaly co největší část spotřeby České republiky. Abychom nebyli odkázáni na často předražený a kvalitou špatný sortiment dovozu potravin ze zahraničí,“ dodal.
V Polsku přispívá vláda na hnojiva
Letošní dožínky tak měly trochu trpkou příchuť. „Měli jsme tady setkání lídrů v zemědělství, ředitelů podniků, a hovořili jsme o situaci. Většina říká, že tak nejistá situace od převratu nebyla. S takovými problémy, jaké jsou teď, se ještě nesetkali,“ říká Skála. „V ostatní státech vláda reaguje jinak. Přispívají zemědělcům na energie, aby nemuseli přenášet náklady do cen potravin. V tomto ohledu naše vláda nic nedělá. V Polsku přispívá vláda na hnojiva. Je nutno konstatovat, že ceny hnojiv vyletěly víc než třikrát nahoru. Nelze očekávat, že se toto nepřesune do cen potravin,“ dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá