Stačí zmínit miliardáře Elona Muska, který se veřejně postavil za kandidaturu Donalda Trumpa a obecně vystupuje proti establishmentu Demokratické strany. Netřeba připomínat, že Musk je majitelem společnosti Tesla, nejúspěšnější americké automobilky zaměřené na elektromobilitu.
Trumpův vztah k elektromobilitě byl ještě nedávno spíše nejasný. V rozhovoru pro Bloomberg například uvedl, že „proti elektromobilům nic nemá“. Před volbami ale najel na kritickou notu a na elektromobilech mu vadí zejména jejich vysoká cena nebo menší dojezdová vzdálenost.
„Ukončím mandát pro elektromobily hned první den,“ říká nyní na svých předvolebních akcích. Reaguje tím pravděpodobně na plán Bidenovy administrativy, aby do roku 2030 byla polovina prodejů nových automobilů elektrická.
Trump se zatím vyjadřuje nejasně o tom, jak by jeho budoucí administrativa chtěla elektromobilitu brzdit. Odborníci tvrdí, že existuje jen několik pák, za které by exekutiva mohla zatáhnout. A tyto páky podle nich budou mít pravděpodobně jen malý vliv na prodej elektromobilů a společnosti uvádějící na trh nové modely.
„V tuto chvíli je přechod nevyhnutelný. Nelze ho zastavit, a i když jeho zpomalení může některým společnostem zlepšit krátkodobé výnosy, dlouhodobé vyhlídky jakékoli společnosti to poškodí,“ uvedl Nick Nigro z poradenské společnosti Atlas Public Policy.
Nigro a další tvrdí, že nejsnadnějším cílem elektromobilního průmyslu, na který by se dalo z Oválné pracovny udeřit, by byly spotřebitelské pobídky, konkrétně daňové slevy v hodnotě až 7 500 dolarů na elektrické vozidlo, které poskytuje zákon o snížení inflace. Trump by se buď pokusil najít dostatečnou podporu pro zrušení legislativy v Kongresu, nebo by mohl ztížit nárok na tyto úlevy v případě, že se součástky elektromobilů vyrábějí mimo USA. Druhá Trumpova administrativa by také mohla jednostranně zrušit daňové úlevy pro elektromobily na leasing.
Bílý dům však nemá žádnou kontrolu nad pobídkami, které poskytují jednotlivé státy a energetické společnosti zaměřené na zelený průmysl. Finanční pobídky pro elektromobily nabízí sedmnáct států napříč USA, přičemž některé z nich dokonce převyšují federální příspěvek. Například řidiči v Coloradu mohou získat 5 000 dolarů za nákup vozidla na baterie a 6 000 dolarů za výměnu starého auta na benzín.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič