Tu směrnici EU jsme povinni převést do naší legislativy, přiznala na PL Maláčová znepokojeným čtenářům

08.08.2020 8:33 | Zprávy

Z PROFILŮ Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) odpověděla na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz na dotazy čtenářů. Týkaly se nejen rodičovské, mateřské, ale i třeba důchodů.

Tu směrnici EU jsme povinni převést do naší legislativy, přiznala na PL Maláčová znepokojeným čtenářům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová

„Co na tom ministerstvu děláte? Proč nejste schopná (dle vašeho vyjádření) od ledna zavést paušální daň? Podporujete její zavedení?“ zeptal se jeden ze čtenářů.

„Paušální daň byla vládou schválena dne 29. 6. 2020. Její schválení a zavedení nezávisí na Ministerstvu práce a sociálních věcí, ale na souhlasu celé vlády. Podařilo se prosadit limit 800 tisíc korun. Souhlasím s podporou malých živnostníků a s administrativním zjednodušením jejich života a tedy i se zavedením paušální daně,“ odvětila Maláčová.

Další otázka se týkala minimální mzdy. „Chtěla bych se zeptat, kam se obrátit, když vám zaměstnavatel nevyplácí ani minimální mzdu? Máte jako zaměstnanec nárok na její zpětné dorovnání a hrozí zaměstnavateli nějaký postih?“ ptala se jedna ze čtenářek.

„V případě, že Vám zaměstnavatel nevyplácí ani minimální mzdu, můžete se obrátit na Státní úřad inspekce práce, který Váš podnět prošetří a u zaměstnavatele provede kontrolu. V případě zjištění porušení zákonných povinností mu samozřejmě hrozí sankce,“ odvětila Maláčová.

„Chtěla bych se zeptat, jestli bude dán dodatečně matkám, které byly na mateřské a po roce šly do práce, doplatek v hodnotě 80 tis. Kč. Přijde mi velmi nepoctivé, aby maminky, které, ať už z jakéhokoliv důvodu, musely začít v roce miminka pracovat, měly jiné podmínky než maminky, co sedí s dětmi doma. Já osobně jsem se musela po roce vrátit z důvodu zachování pracovního místa. Nerozumím tomu, proč mám vydělávat a odvádět finanční prostředky do společné kasy na to, aby příspěvek byl poskytnut maminkám, co jsou s dětmi doma. Musela jsem si zařídit hlídání, spoustu věcí a práce navíc přešlo na celou rodinu. Myslím, že si zasloužíme mít stejné podmínky,“ ptala se jedna ze čtenářek serveru.

„Jak jistě víte, navýšení rodičovského příspěvku (RP) na celkovou sumu 300 tisíc Kč bylo do zákona o státní sociální podpoře včleněno novelou platnou od 1. ledna 2020. Na toto navýšení měli nárok všichni, kteří k tomuto dni RP pobírali, byli tedy aktivními příjemci. Návrat do práce pro rodiče neznamená to, že o doplatek automaticky přijde. Délku a výši čerpání RP si podle daných pravidel nastavuje sám rodič, čemuž lze přizpůsobit i to, že např. nastoupí do zaměstnání na částečný úvazek a v pobírání RP bude pokračovat. O změně, která 1. ledna 2020 vstoupila v účinnost, byli všichni rodiče pobírající RP včas informováni prostřednictvím dopisu od Úřadu práce ČR. V něm byli také informováni o tom, komu bude tato dávka navýšena a za jakých podmínek (aktivní pobírání RP). Byli také informováni o způsobech provedení změny v měsíčním čerpání této dávky tak, aby podmínce aktivního pobírání v měsíci lednu 2020 vyhověli,“ zmínila ministryně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

10:25 Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

Nová omezení by brzy mohla potkat řidiče v Praze. Během letoška se totiž bude vybírat varianta rekon…