Česko i Evropská unie nyní kritizují režim Alexandra Lukašenka za to, že přinutil pod falešnou záminkou přistát letadlo společnosti Ryanair, aby mohl zatknout protirežimního novináře Ramana Prataseviče. Od představitelů unijních států pak zaznívají termíny jako „únos“ či „vzdušné pirátství“.
Ovšem Bělorusko si stále trvá na svém. Běloruské ministerstvo zahraničí se ústy svého mluvčího omluvilo pasažérům za nepříjemnosti, ale „pravidla bezpečnosti leteckého provozu jsou absolutní pritoritou“, říká. „V tomto ohledu bylo konání personálu letadla naprosto správné a oprávněné. Právě z tohoto pohledu, z pohledu bezpečnosti, která byla společnými silami zajištěna, je nutné tento incident vnímat,“ říká Anatolij Glaz, mluvčí běloruského ministerstva zahraničí. Podle něho není pochyb, že akce běloruských státních složek byly v souladu s ustanovenými mezinárodními dohodami.
„Bělorusko tyto vždy dodržovalo a mezinárodní regulátoři letecké dopravy to vědí. Co více, jsme připravení garantovat transparentnost, a pokud to bude nutné, přijmout i návštěvu expertů a prohlídku relevantních materiálů, aby se vyloučilo podezření,“ uvedl Glaz. Podle něj je šokující, jak rychle evropské země a struktury sáhly po „nepřátelské rétorice“.
„Situace je přímo a řízeně eskalována,“ tvrdí Glaz a dodává, že je také zpolitizována přes neprůkazná obvinění a urážky. „Není zde vidět ochota se situací zabývat objektivně. Místo toho opět slyšíme slovo sankce,“ říká Anatolij Glaz a nabádá, aby se lidé řídili podle pravidel pro bezpečnost pasažérů a vyčkali stanoviska expertů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas