Mělo jít o cestu předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Prezident mu opakovaně řekl, že s jeho cestou nesouhlasí, neboť by to poškodilo vztahy s Čínou, která tento ostrov považuje za své území.
Kubera následně obdržel dopis, který byl později po jeho nečekané smrti objeven v jeho aktovce. Autorem mělo být čínské velvyslanectví a dopis, jehož únik na veřejnost následně zařídil server Aktuálně.cz, byl formulován velmi výhrůžným tónem.
Dopis měl být doručen na Hrad, kde jej s vlastním přípisem zástupci Kanceláře prezidenta republiky předali Kuberovi na tradičním lednovém obědě s prezidentem. Prezidentův poradce pro zahraniční politiku Rudolf Jindrák upozornil, že dopis nemá základní diplomatické náležitosti.
Deník N v úterý přišel s informací, že dopis měl být iniciován přímo v prezidentské kanceláři. Kancléř Mynář se kvůli tomu měl scházet se zástupci čínské ambasády a žádat je, aby sepsali stanovisko Číny ke Kuberově cestě na Tchaj-wan. Výsledkem měl být zmíněný dopis z Kuberovy aktovky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav