Wais patří ke Svědkům Jehovovým, a proto odepřel službu v armádě. Léta 1953 až 1955 kvůli tomu strávil ve vězení. Odsuzující rozsudek byl zrušen až v roce 2003. Wais pak dostal jako náhradu ušlé mzdy 2500 korun za každý měsíc, který strávil za mřížemi. Náhradu nemateriální újmy ale nezískal. Ústavní soud v pondělí zrušil rozsudek Nejvyššího soudu z loňského září, podle kterého lze přiznat náhradu nemateriální újmy za nezákonné věznění jen v případech, kdy k uvěznění došlo po 18. březnu 1992. Jde o datum, kdy se pro Československo stala závaznou Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod.
Promlčecí lhůty
Podle Müllera z nálezu Ústavního soudu vyplývá, že úvaha Nejvyššího soudu není správná. Pokud byl odsuzující rozsudek zrušen po datu přijetí úmluvy, má prý poškozený na nárok na náhradu bez ohledu na to, kdy došlo k uvěznění. Ústavní soud podle své mluvčí Jany Pelcové kritizoval ve Waisově případě obecné soudy za tápání při rozhodování, jaký právní předpis aplikovat. Nález připravil končící soudce František Duchoň jako jedno ze svých posledních rozhodnutí.
Justice nyní musí podle Müllera najít nějaký mechanismus ohledně promlčecích lhůt pro uplatnění nároku. "Jeho stanovení však není věcí Ústavního soudu. Jak počítat promlčecí doby, musí teď zřetelně vyjádřit Nejvyšší soud. V žádném případě však promlčecí lhůta nemůže začít běžet dříve, než došlo ke zrušení odsuzujícího rozsudku," uvedl Müller.
Waisův případ už v minulosti jednou výrazně ovlivnil soudní judikaturu. V roce 2003 plénum Ústavního soudu zrušilo rozhodnutí velkého senátu Nejvyššího soudu ČR a potvrdilo právo na svobodu svědomí a odepření vojenské služby v době komunistického režimu. Jako podklad sloužil právě Waisův případ. Následně se dočkalo rehabilitace více než 200 odpíračů vojenské služby.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp