Americká CNN tvrdí, že je lepší, aby se o černošské novorozence starali nebělošští lékaři, protože pak u těchto dětí pravděpodobně vzroste pravděpodobnost přežití. Pokud se o černošského novorozence stará černošský lékař, šance na přežití malého miminka vzrostou prý až třikrát v porovnání s případy, kdy se o černošské miminko stará bělošský lékař. „Naproti tomu úmrtnost bílých dětí nebyla rasou lékaře nijak významně ovlivněna,“ uvedla CNN.
Vědci z George Mason University dospěli k těmto závěrům při analýze dat o dětech narozených mezi lety 1992 až 2015. Data ukázala, že čísla novorozenecké úmrtnosti klesala, ale u černošských dětí, o které se starali bělošští lékaři, nebyl tento pokles tak významný jako v jiných případech.
Zpráva Amerických středisek pro kontrolu a prevenci nemocí, která analyzovala data z let 2000 až 2017 odhaluje stejný trend. Podle této zprávy je u černošských novorozeňat riziko úmrtnosti dvakrát větší než u bělošských dětí.
Podle vědců proto přišel čas vzít tato data v potaz a zachovat se tak, aby vzrostla šance na život i u černošských novorozenců. „Tato zjištění naznačují, že černí lékaři při péči o černé novorozence předčili své bílé kolegy,“ stojí ve zprávě.
Tato zpráva i „analýza“ však má na sociálních sítích nemálo oponentů, kteří jí vytýkají „polopravdivost“ – v tom smyslu, že nutno doříci, že černošští lékaři působí téměř vždy v tzv. první linii u zdravých novorozenců, zatímco o problémové novorozence pečují ve specializovaných klinikách lékaři zpravidla bělošští.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp