USA Ukrajinu podporují dál. Ale nechtějí, aby se jim to vrátilo. Jozef Lenč o chybách velmocí

30.06.2022 11:32 | Rozhovor

Politolog Jozef Lenč tvrdí, že Západ nemůže akceptovat protiprávní územní zisky Ruska na Ukrajině, šlo by o nebezpečný precedent. Jakýkoliv ústupek by mohl vést Kreml k další agresi. Vladimíra Putina by s Adolfem Hitlerem nesrovnával, obává se ovšem jeho budoucího nástupce, jenž může nastolit ještě radikálnější linii.

USA Ukrajinu podporují dál. Ale nechtějí, aby se jim to vrátilo. Jozef Lenč o chybách velmocí
Foto: Archiv JL
Popisek: Jozef Lenč, slovenský politolog a muslim

Armáda Ruské federace dnes okupuje v rozporu s mezinárodním právem část svrchovaných ukrajinských území na východě a jihu země a v současné době řada západních politiků vyzývá Ukrajinu, aby přistoupila na „mírová“ jednání s Ruskem. Jste pro politiku ústupků a kompromisů?

To je těžká otázka. Z dlouhodobého hlediska to rozhodně není rozumné, abychom takovýmto laxním a ve své podstatě zištným způsobem přistupovali k hodnotám a postojům, které se zde namáhavě budovaly po desetiletí. Hranice se zkrátka nemohou měnit tím, že silnější napadne slabšího, protože to je pro budoucnost velmi nebezpečný a snadno zneužitelný precedent. Existuje tu už případ Izraele, jenž okupoval a následně anektoval území Golanských výšin.

Západ prostě nemůže v případě potřeby takto opouštět svoje hodnoty.  

Hrozí Ukrajině, že když ustoupí a ponechá Moskvě dejme tomu Donbas, že se Rusko znovu nadechne a bude pokračovat ve své snaze zabrat i další území?

Jestliže to vezmeme prizmatem toho, co se už stalo – a mám na mysli konkrétně anexi Krymu, tak ta otázka nezní, zda by Rusové šli dál. Spíše se ptejme, kdy a také kde? Protože Vladimír Putin jako stárnoucí diktátor není v Kremlu na věky a bude-li jeho nástupce třeba ještě radikálnější – a uvidí-li nyní, že se Západem to vlastně lze poměrně snadno skoulet, tak se můžeme nadít ještě mnohem horší konsekvencí.

Česko, respektive Československo má své neblahé historické zkušenosti s podobným tlakem západních spojenců na učinění značných územních ústupků, mám na mysli rok 1938 a zabrání Sudet. Vstřícný a bolestivý krok tehdejší vlády skončil pak zabráním celého území. Vidíte v tom nějakou paralelu s Vladimírem Putinem?

Tak já už jsem zaregistroval, že Putin bývá srovnáván s takovými diktátory, jako byl právě Adolf Hitler nebo Josif Stalin, takže tam paralela nesporně je v jeho osobě. Protože Putin se podobá těmto extrémně negativním postavám 20. století tím, jakou politiku razí proti menším a slabším státům.

Myslím se, že k úplném zpodobnění nedojde, ale lépe být skeptický a vidět věci v těch černějších odstínech, než mít růžové brýle a potom být nemile překvapen a zaskočen.

Pokud v současné situaci budeme vytvářet tlak na Ukrajinu, oběť ruské agrese, aby udělala ústupky Rusku, vyvolá to velké nepochopení, frustraci a nárůst nedůvěry ukrajinské veřejnosti směrem k Západu. Vždyť 82 procent Ukrajinců vystupuje proti jakýmkoliv ústupkům (především územním) Ruské federaci.

Ano, to nepochybně, už jsem o tom hovořil a ta reakce od samotných Ukrajinců je pochopitelná.

Prezident Zelenskyj je v tomto navíc zcela nekompromisní, takže se asi jen tak nedá přesvědčit Západem, který začíná válku velmi citelně registrovat celkovým poklesem životní úrovně. Morálka západní demokracie prochází teď těžkou zkouškou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš Procházka

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…