USA chystají „arabské NATO“. To nedopadne dobře, varuje Hynek Kmoníček

11.08.2018 8:01 | Zprávy

„Americká administrativa přišla s myšlenkou vytvořit ‚arabské NATO‘, které by slučovalo sunnitské země okolo Saúdské Arábie proti Íránu. Už jednou k podobnému pokusu došlo, a dopadlo to bídně,“ popisuje ve svém komentáři pro MF Dnes Hynek Kmoníček.

USA chystají „arabské NATO“. To nedopadne dobře, varuje Hynek Kmoníček
Foto: hns
Popisek: Hynek Kmoníček

Jak Kmoníček ve svém komentáři uvádí, funkční vojenská aliance musí mít jasně definovaného nepřítele. A to nejlépe takového, který má myšlenkový systém přesně opačný než ten, který takové sdružení vyznává.

„Severoatlantická aliance v období studené války představovala dokonalý příklad. Bojovala proti myšlenkovému světu komunismu a ten ji správně vnímal jako ideového, nikoliv jen vojenského nepřítele,“ zmínil Kmoníček s tím, že po konci studené války a zániku myšlenkového světa komunismu prochází i NATO obdobím, kdy není schopno na dlouhodobé bázi definovat, kdo je jen protivník a kdo nepřítel.

Následně si pak všímá nápadu americké administrativy ohledně nové aliance MESA (česky BSA), která by měla sdružovat osm arabských států, z toho šest z oblasti Zálivu a k nim Egypt a Jordánsko. Tato Aliance by měla být hrází proti íránské agresi, terorismu a extremismu. 

„V realitě by tedy měla být vojenským sdružením sunnitů proti íránským šíitům s tím, že by útok na každého jednoho z nich byl považován za útok na všechny tak, jak říká v NATO článek 5,“ poznamenal Kmoníček.

„Jakkoliv je to na povrchu myšlenka odvážná a chvályhodná a v některých částech by neformálně mohla fungovat, v realitě představuje idea arabské vojenské aliance BSA proti Íránu s účastí USA věc stejně praktickou jako učit ptačí vejce létat. To je také myšlenka odvážná, potenciálně užitečná a současně neprakticky idiotská,“ dodal Kmoníček.

A poznamenal, že chceme-li učit vejce létat, je praktické podívat se do historie, zda se o to již někdo nepokusil. „Když se v roce 2014 na vrcholu vzestupu tzv. Islámského státu ohrožené arabské státy pokusily vytvořit něco podobného BSA, byl výsledek pod psa,“ dodal dále Kmoníček.

„Až se tedy v půlce října sejdou arabští sunnitští vůdci ve Washingtonu s prezidentem Donaldem Trumpem, aby projednali další koordinovaný postup vůči Íránu, jasná je jenom jediná věc. Nebudou mít nedostatek finančních prostředků. Budou mít ale nedostatek všeho ostatního,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…