Kolář uvedl, že česká diplomacie chce předložit kabinetu návrh, v němž bude zajištěno i financování české účasti na kulturní olympiádě národů. Podle informací Hospodářské komory se podle prvních odhadů hovořilo o částce zhruba 290 milionů korun, o nichž by musela rozhodnout vláda, a zbytek, tedy 60 milionů korun, by šel z prostředků kanceláře generálního komisaře pro Expo. Ta je získala prodejem expozice z Expo 2010 v Šanghaji a dalšími aktivitami v rámci partnerských smluv.
Čím dříve, tím lépe
Česko s rozhodnutím o účasti, kterou se země na výstavě prezentují, otálí. Ze zkušeností minulých světových výstav přitom vyplývá, že včasné zahájení příprav přispívá k hladšímu průběhu a mnohdy i nižším cenám. Přípravný tým musí počítat i s lhůtami pro výběrová řízení. "Včasný mandát vlády bude kancelář generálního komisaře opravňovat k okamžitému zahájení jednání s potencionálními dodavateli, partnery projektu nejen v ČR, ale i v Itálii a umožní tak minimalizovat náklady," uvádí podle Hospodářské komory materiál k Expo 2015. Již dříve se hovořilo o tom, že by se do české expozice mohly zapojit i soukromé firmy.
Účast potvrdilo do dnešního dne 67 zemí, uvádí web organizátorů. Česko dosud na na italskou pozvánku, která přišla na začátku letošního roku, neodpovědělo. Hlavním tématem výstavy v průmyslovém centru severní Itálie budou "potraviny pro planetu, energie pro život".
Loňská světová výstava v Čína stála český stát kolem půl miliardy. Expo 2005 v Japonsku přišlo na 300 milionů korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš, čtk