Dvacetiletá muslimska Fardous El-Sakkaová učila ve švédském Helsingborgu. Jako stoupenkyně přísnějšího výkladu koránu odmítala například podání ruky s mužskými kolegy. „Kolega si na muslimku stěžoval, a ředitelka školy se postavila za sekulární ráz svého ústavu. Po právu nazvala chování učitelky diskriminací mužů a dala jí vybrat: Buď své chování změní, nebo má ze školy odejít. Muslimka dala přednost před kulturou země, která jí poskytla domov – Švédska – kultuře země, ze které do Švédska utekla, a dala výpověď,“ zmínil Doležal a ředitelku Lidiji Münchmeyerovou nazval hrdinkou naší postmoderní doby.
Původní text ZDE.
Podle Doležala je naší absolutní povinností pro generace našich dětí chránit otevřené, nediskriminační a tolerantní postoje, které naši kulturu charakterizují. „Jsme civilizací, kde není mravně přijatelné dávat nějakému pohlaví najevo nadřazenost či odpor, u nás je to, že si může žena podat ruku s cizím mužem, základem našich postojů a koncepce rovnosti všech lidí. Takže paní ředitelce děkuju a jen doufám, že jejího příkladu budou následovat další kompetentní lidé. U nás třeba soudci, i my máme podobnou aféru,“ zmínil Doležal vzpomínkou na Střední zdravotnickou školu v Praze 10, kterou zažalovala studentka z Afghánistánu. Škola jí totiž zakázala nosit při výuce hidžáb.
Soudce, který to bude rozhodovat, bude stát dle komentátora před zapeklitým problémem: Ten rozsudek bude znamenat historický mezník bez ohledu na to, jaký bude. „A já jen doufám, že se postaví za naši kulturu, naše zvyky a naše normy na našem území podobně, jako to udělala ve Švédsku ředitelka Lidije Münchmeyerová,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef