Učme se spolupracovat napříč názory, řekl v pořadu Na prahu změn Ladislav Jakl

16.11.2018 16:10 | Zprávy

Pořad Na prahu změn přináší každé pondělí banskobystrický Slobodný vysielač. Moderátorem je Stanislav Novotný, bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií, který si v pořadu povídá s výraznými českými osobnostmi. Hostem posledního dílu byl Ladislav Jakl, publicista, politik, hudebník a bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Učme se spolupracovat napříč názory, řekl v pořadu Na prahu změn Ladislav Jakl
Foto: Archiv PL
Popisek: Ladislav Jakl

O Ladislavu Jaklovi se ví, že odmítá řízenou migraci, ale málokdo ví, že v roce 1994 adoptoval šestiměsíčního romského chlapce. „Člověka strašně změní, když se začne o někoho opravdu bát, na někoho myslet. Já jsem o téhle věci nikdy neměl potřebu moc mluvit, jsem rád, že mám dneska dospělého syna, který si už žije po svým,“ sdělil Jakl hned na začátku pořadu.
 
Další zajímavostí, o které se Na prahu změn hovořilo, byla také Jaklova kandidatura na prezidenta. „Já jsem se tehdy do takovýchto aktivit moc nehrnul. Nemám potřebu denně vylézat z každé krabičky od sardinek a být všude. Tehdy jsem byl přemluven vedením Svobodných, kteří si slibovali, že jim pomohu zviditelnit nějaké věci, kterým věří oni i já. Byl jsem ubezpečovaný, že podpisy dají dohromady, nakonec se ale asi trochu přecenili. Zajímavé je, že favoritem voleb se stal člověk, který žádné podpisy občanů shánět nemusel. Stačilo mu obejít deset senátorů, kamarádů a stal se regulérním kandidátem, který byl pak s Milošem Zeman ve finále,“ naráží Jakl na prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga.
 
 
Ladislav Jakl také letos kandidoval do Senátu, kde byla jeho hlavní témata: „Ne bruselské centralizaci, ne masové imigraci, ne další zákazům a ano svobodě člověka“.
 
„Co se týká bezhlavé bruselské centralizace, tak nakonec jde vždy o ochranu svobody a o útoky na ni. Ti, co chtějí ovládat cizí životy, kteří chtějí brát lidem svobodu, tak k tomu potřebují nějaké nástroje, někdy dost silové, mocenské a finanční. A to se prosazuje poměrně obtížně v normální demokracii, ale tito lidé brzy zjistili, že na té úrovni nadnárodní, unijní, se vymaňují z té konfrontace s občanem a ty jejich projekty můžou snáze projít. Zadá se to úředníkům, ti něco vypracují bez pozornosti médií, a tak se rozhodně věc, která ovlivní naše životy na další roky a nikdo ani nemrkne. To se děje každý den,“ upozorňuje Jakl.
 
„Nemusíme mít stejné názory, ani stejné názory na váhu svobody v životě člověka. Pro někoho může být svoboda více důležitá, pro někoho méně. Od toho existuje svobodná politická soutěž, soutěž idejí a myšlenek, ale k tomu, aby tato hra mohla probíhat, tak potřebujeme hřiště, na kterém si to můžeme rozdat. Pak vyhraje jeden a podruhé ten druhý. To je demokracie. Ale když nám z Bruselu, Berlína, Paříže to hřiště vezmou, tak se musíme naučit spolupracovat i my, kteří máme názory protichůdné. Ale co nám je to platné, když je nemáme kde konfrontovat,“ také v pořadu prozradil Ladislav Jakl, který se také v pořadu vyjádřit k dalším tématům, s kterými šel do voleb. Masové imigraci, dalším zákazům a svobodě člověka.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…