Ukrajina v EU? Měla by nárok až na 4,6 bilionu korun, spočítali Němci

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

17.12.2023 16:19 | Analýza

Německý Institut hospodářství (IW) při příležitosti prosincové Evropské rady o zahájení přístupových jednání Ukrajiny do Evropské unie odhadl kvantitativní náklady vstupu Ukrajiny do EU. V případě členství by Ukrajina měla nárok na až 130–190 miliard eur (v přepočtu až 4,6 bilionu korun). „Vzhledem k tomuto objemu musí být EU připravena se reformovat,“ píše Institut. Potřebné finanční prostředky by mohly být poskytnuty například přerozdělením v rozpočtu Evropské unie.

Ukrajina v EU? Měla by nárok až na 4,6 bilionu korun, spočítali Němci
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Zelenskyj a předsedkyně EK Ursula von der Leyenová

Evropská rada rozhodne o zahájení přístupových jednání do Evropské unie s Ukrajinou na prosincovém summitu. Institut německého hospodářství (Das Institut der deutschen Wirtschaft, IW) kvůli geostrategickému významu tohoto kroku vyhotovil studii o možných důsledcích vstupu Ukrajiny do Evropské unie pro rozpočtovou politiku a politiku soudržnosti Evropské unie.

Vnitřní trh Evropské unie by se Ukrajinou rozšířil o 31 milionů lidí. „Lze předpokládat, že Ukrajina jako lidnatá, méně prosperující a zemědělsky zaměřená země bude mít nárok na rozsáhlé finanční prostředky z rozpočtu EU,“ stojí v úvodu studie IW, která se i z tohoto důvodu rozhodla dodat podklady pro kvantitativní odhad nákladů vstupu Ukrajiny do Evropské unie.

Kromě zemí západního Balkánu a Turecka chtějí do Evropské unie vstoupit také Gruzie, Moldavsko a Ukrajina. Evropskou unii by tak jednoho dne mohlo tvořit až 37 členských států namísto současných 27. Takto velké rozšíření by mělo vážné finanční dopady na rozpočet Evropské unie. Na základě tiskových zpráv dospěla studie Generálního sekretariátu Rady EU k závěru, že takovéto rozšíření by vedlo k dodatečným výdajům ve výši téměř 260 miliard eur. „Z toho jen na Ukrajinu připadá 186 miliard eur. Vzhledem k tomu, že víceletý finanční rámec (VFR) na období 2021-2027 má celkový rozpočet 1216 miliard eur, představuje to nárůst o 21 %, resp. o 15 %, pokud se vezme v úvahu pouze Ukrajina,“ uvádí studie IW.

S přihlédnutím k důsledkům války disponuje Ukrajina ornou půdou o rozloze 28,9 milionů hektarů. Dvě hlavní položky rozpočtu Evropské unie jsou společné zemědělské politiky a fond soudržnosti, na tyto položky spadá 62 % výdajů v současném víceletém finančním rámci. V současné době dostává nejvíce zemědělských dotací Francie. „Ukrajina by však Francii z této první pozice jednoznačně vytlačila, a to bez ohledu na to, který scénář se bere v úvahu,“ píše se ve studii.

Pro přibližný propočet zemědělských výdajů použila studie poměr rozlohy orné půdy mezi Ukrajinou a Polskem a poté mezi Ukrajinou a Rumunskem. Na základě údajů pro Polsko by Ukrajina měla nárok na zemědělské dotace v rozmezí od necelých 79 miliard eur do přibližně 93 miliard eur. Na základě údajů pro Rumunsko by se toto rozmezí pohybovalo mezi 68 a 80 miliardami eur.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lucie Kroutilová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Přijetím Ukrajiny by se z EU stala totální fraška, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesathene , 17.12.2023 19:02:30

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

14:50 „Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

Německý ministr obrany Boris Pistorius varuje před nebezpečím hybridní války vedené Ruskem proti Něm…