Slovenský think-thank GLOBSEC přinesl výsledky průzkumu v Česku, Polsku, Slovensku a Maďarsku, jak se to má s podporou Ukrajinců. GLOBSEC tvrdí podle stovky zpovídaných respondentů v každé zemi, že nejhůře dopadlo Slovensko, v České republice vyjádřilo podporu 75 lidí ze sta. Hampl však o důvěryhodnosti výstupu pochybuje a pro Parlamentnílisty.cz vysvětlil, proč.
„Zadavatelem je National Endowment for Democracy, což je neziskovka přímo řízená americkým ministerstvem zahraničí. Je tam tedy jasný politický zájem. Obecně to ukazuje postoje obyvatel zemí Visegrádské čtyřky více nepřátelské vůči ukrajinským uprchlíkům než místní výzkumy. Přičítám to tomu, že špatné výsledky – z pohledu Spojených států – umožní vypisovat další granty, zakládat další neziskovky, rozdávat další peníze a tak dále,“ upozornil.
Obtížné soužití dvou etnik?
Podle něj Češi vnímají, že podpora Ukrajinců se děje na úkor Čechů. „Zcela jistě přibývá lidí s názorem, že podpora Ukrajinců probíhá na úkor místních občanů. To je celkem logické. Některé takové případy totiž prokazatelně existují, takže přibývá těch, kdo s tím mají vlastní zkušenost nebo o tom vědí z naprosto důvěryhodného zdroje,“ uvedl.
Na otázku, zda je třeba mapovat vztahy k Ukrajincům ve Visegrádské čtyřce, odvětil s nadsázkou: „Především je zapotřebí utrácet peníze tak, aby končily na výplatních páskách místních intelektuálů. To vytvoří takovou atmosférou, jakou zadavatel potřebuje.“ Každopádně nepovažuje sto zpovídaných obyvatel v každé zemi za relevantní vzorek. Jednoduše by nestačil, aby se daly předkládat podobné výstupy: „V tomto případě nikoliv. Uvnitř každé té společnosti jsou velké rozdíly mezi různými skupinami obyvatel. Dokonce větší, než jaké jsou mezi jednotlivými státy. To se nedá vyřešit zprůměrováním,“ vytkl Petr Hampl.
České republice predikuje těžké časy kvůli sžívání dvou národů. „V každém případě nás čeká velmi obtížné sžívání dvou v podstatě rovnocenně silných etnik na stejném území. To není nikdy snadné, a být nemůže. Nicméně nejhorším problémům by se dalo předejít tím, že stát bude dobře fungovat, že státní služby budou poskytovány vzorně, že nebudou omezovány sociální programy a v řadě případů se výrazně navýší – třeba na úkor zbrojení,“ doporučil.
Vláda by měla věnovat zvláštní pozornost dopadům na nejchudší a policie by měla postupovat důsledně i vůči nejrůznějším mafiánům všech etnik.
Hampl: Vláda hodila Čechy přes palubu
Avšak ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana (STAN) a česká vláda z Hamplova pohledu celý problém úplně ignoruje. „České občany vláda zcela hodila přes palubu a péče o Ukrajince je nešikovná, nesoustavná, místy nesmyslně marnotratná a jindy nedostatečná. Zvlášť alarmující jsou ty případy, kdy jsou služby uprchlíkům okázale poskytovány na úkor místních lidí nebo kdy jsou jim třeba přednostně přidělovány byty. Ukazuje se také, že policie jen s nechutí zasahuje proti násilným trestným činům uprchlíků “ přinejmenším v některých případech. Ovšem ty některé případy dostávají velkou publicitu,“ vysvětlil sociolog a spisovatel.
Právě kvůli tomu vyjádřil velké obavy z budoucích potíží, které přijdou: „Obávám se, že se řítíme do velkých problémů a že vládní jednání všechno zhoršuje. To není chyba českých občanů ani chyba těch uprchlíků. Plnou odpovědnost nesou členové Fialovy vlády a neziskovky na tu vládu navázané,“ dodal Petr Hampl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
Ukrajinci
Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.
autor: Zuzana Koulová