Německá koaliční vláda Semafor složená z SPD (červení), FDP (žlutí) a Zelených je ve sporu ohledně výroby stíhaček Eurofighter Typhoon pro Saudskou Arábii a Spojené arabské emiráty. Kancléř Olaf Scholz (SPD) je dle deníku Welt pro, Zelení však nesouhlasí. Dohoda uzavřená mezi Rijádem a největším evropským zbrojním koncernem BAE Systems byla uzavřená před pěti lety a výrobce dle ní měl dodat 48 stíhaček. Kvůli válce v Jemenu byla pozastavena, informuje společnost Reuters.
Německo disponuje 138 bojovými letouny Eurofighter, německá vláda však odmítá vytvořit výcvikový program pro ukrajinské piloty. Podle předsedy Evropského výboru za stranu Zelených Antona Hofreitera navíc Olaf Scholz „vyvíjí tlak“ na vývoz 48 stíhaček Eurofighter do Saudské Arábie. „Myslím si, že je to zásadně špatně, stejně jako ostatní Zelení. Protože nemůžeme stále odpírat určité zbraně Ukrajině, která byla napadena Ruskem, a zároveň dávat nejmodernější zbraně diktaturám a autokraciím,“ uvedl Hofreiter.
„Emiráty v Súdánu a Libyi podporovaly stranu, za kterou bojovaly i Wagnerovy milice,“ řekla poslankyně za Zelené Sara Nanni. Vláda s výrobou stíhaček dle jejích slov nesmí souhlasit. „Opravdu bychom měli Ukrajině odepřít stíhačky Eurofighter, ale dodat je Saudské Arábii?“
I z koaliční strany FDP zaznívá spíše kritika. „Mám mnoho otázek – včetně té, proč by mělo toto rozhodnutí být přijato tak rychle, zatímco Ukrajinu necháváme čekat,“ řekl politik FDP Marcus Faber.
Neshody v koaliční straně si německý deník Bild vykládá po svém. „Proč chce Německo dodávat stíhačky arabským diktaturám, ale ne Ukrajině?“ ptá se ve článku informujícím o výrobě stíhaček Eurofighter Typhoon.
Do Ukrajiny podle deníku Bild téměř žádná ze západních zemí nechce dodávat válečná letadla, ačkoliv jsou pro Kyjev nezbytná k získání ztracených území od ruské okupační armády. Výcvik pilotů letounů F-16 zatím Ukrajině přislíbilo v květnu Dánsko a Velká Británie, kdy však stíhačky budou dodány dosud není rozhodnuto.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.