„Je to trošku složitější. Nepochybně v armádních skladech řady západních zemí munice chybí. Je to výsledkem toho, že celá devadesátá léta a pak v zásadě nejméně do roku 2014 jsme se tvářili, že se nás vlastně války netýkají, a když, tak to odbojují Američané,“ konstatoval na začátek Šándor. „Proto také, až na výjimky, když vezmeme Velkou Británii a Polsko apod., na to státy kašlaly včetně České republiky,“ dodal v kontextu varovných informací, že postupně Západu snad dochází vojenské vybavení, např. munice, kterou lze odeslat na Ukrajinu. Podle některých médií by totiž mohly uvažovat zásadněji o navýšení zbrojní produkce.
„Nejsme schopní, ani ochotní. Možná cítíme, že nemáme důvod přejít na válečnou výrobu, abychom zintenzivnili výrobu minimálně své munice, což také není úplně banální a jednoduchá věc,“ uvažoval s tím, že se stav komplikuje nouzovým financováním. Stav lze popsat i tak, že část republikánů politicky popravila předsedu dolní komory Kongresu, čímž zařídili, že Ukrajina alespoň dočasně přišla o americkou podporu, protože v dohodě o prozatímním financování veřejné správy v USA, demokraté s republikány nezahrnuli prostředky na pomoc Ukrajině. Prezident Joe Biden v této souvislosti vyslovil určité obavy.
Hovořil také o tom, že Spojené státy měly dodat přes milion nábojů, „které zabavili nevím jak, íránské straně. Takže z íránských zásob,“ podotkl také.
Tak co by ještě mohli Slováci a Poláci na Ukrajinu poslat?
Reflektoval i ukotvování pozic v době po volbách na Slovensku a před volbami v Polsku. „Některé země jako Polsko a Slovensko se rozhodly, že už nebudou dodávat na Ukrajinu nic. Poláci to vysvětlili tím, že teď už musí myslet na svoji armádu. Pokud to takto tvrdí Poláci, tak u slovenské armády, která je v mnohem bídnějším stavu, než je polská, to platí ne dvojnásobně ale desetinásobně,“ konstatoval.
Jestli totiž byli ještě schopní Slováci dodat náboje do tanků, možná houfnic, pak asi žádné velké počty. „Spíš to byla ukázka sounáležitosti vůči Ukrajině. Ukrajina samozřejmě potřebuje dělostřelecké náboje, protože základem toho všeho, co vidíme na celé té frontě jsou dělostřelecké přepady, dělostřelecké souboje, jejichž cílem je likvidovat pěchotu a obrněnou techniku do takové míry, aby byl v zásadě možný pohyb na frontě,“ uvedl bezpečností poradce a zabrousil už do velmi atraktivních detailů. „Zajímavá je ale otázka řízených střel dalekého dosahu. Američané slíbili, že dodají střely ATACMS, Francouzi a Britové dodávají, Britové Storm shadow.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
Ukrajinci
Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.
autor: Daniela Černá