Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval Němcům, Američanům a dalším spojencům za to, že se rozhodli Ukrajině dodat moderní tanky. Ze Zelenského vlády ale už zaznívá, že dodávkami tanků to nekončí. Teď budou Ukrajinci žádat stíhačky, např. stíhačky F-16. Podle Zelenského jsou dodávky německých tanků pobídkou i pro dodávky z dalších zemí. Vidí to tak, že jeho země potřebuje alespoň 300 moderních tanků.
Podle BBC však není příliš pravděpodobné, že Ukrajina dostane 300 tanků. Reálnější už je, že tanků bude 100 a i to je významná bojová síla, se kterou bude třeba na bojišti počítat. Ukrajinským posádkám poskytnou větší ochranu, rychlost a přesnost. Západ ale dodává i moderní obrněná vozidla a další děla i s municí, což je vybavení, které spolu se západními tanky může představovat sílu potřebnou k proražení ruských linií na Ukrajině.
„Další velkou překážkou budou nyní stíhačky," řekl Jurij Sak, který radí ministru obrany Oleksiji Reznikovovi. „Pokud je získáme, výhody na bojišti budou prostě obrovské... Nejde jen o F-16, letadla čtvrté generace, to je to, co chceme,“ pokračoval. Na jeho slova upozornil server katarské televize Al-Džazíra.
Konstatoval, že Ukrajinci nakonec jistě dostanou i tyto stíhačky.
„Nechtěli nám dát těžké dělostřelectvo, pak nám ho dali. Nechtěli nám dát systémy HIMARS, pak nám je dali. Nechtěli nám dát tanky, teď nám dávají tanky. Kromě jaderných zbraní už není nic, co bychom nedostali," řekl Sak.
Také podle britské BBC Ukrajinci dodávky tanků z Německa, z USA a z dalších zemí chápou jako první zásadní krok v dalším posilování ukrajinské armády. A německý kancléř Olaf Scholz oznámil, že po dodávce prvních čtrnácti tanků Leopard 2 budou následovat i další dodávky. Tak, aby bylo možné sestavit z Leopardů dva tankové prapory.
Německo sice na počátku války váhalo se zasíláním pomoci Ukrajině, ale dnes patří k podporovatelům ukrajinské armády.
Rusko varovalo, že tento „extrémně nebezpečný“ krok povede k eskalaci konfliktu a že tanky „shoří“. Ruský velvyslanec ve Washingtonu uvedl, že případné dodávky bojových tanků jsou „další zjevnou provokací". V úterý večer podle BBC v ruské státní televizi označil moderátor Vladimir Solovjov německého ministra obrany za „kreténa“. „Německé tanky, které se objeví [na Ukrajině], nás povedou k tomu, že budeme považovat německé území, vojenské základny a další objekty za legitimní cíle," řekl.
Ačkoli se Rusko rozhodlo napadnout Ukrajinu, narativ konstruovaný Kremlem staví Západ do role agresora, říká Steve Rosenberg, redaktor BBC pro Rusko. Kreml občanům tvrdí, že na Ukrajině vede NATO pod americkým vedením válku s Moskvou.
Rozhodnutí Německa přivítali jeho spojenci v NATO a v Evropě. Britský premiér Rishi Sunak řekl, že to „posílí obrannou palebnou sílu Ukrajiny". Polský premiér Mateusz Morawiecki Německu poděkoval a řekl, že rozhodnutí je „velkým krokem k zastavení Ruska". Morawiecki v úterý řekl BBC, že kromě vyslání Leopardů jeho vláda brzy pošle na Ukrajinu dalších 50-60 starších tanků ze sovětské éry. Generální tajemník NATO uvedl, že rozhodnutí Německa přišlo v „kritickém okamžiku války s Ruskem" a „pomůže Ukrajině bránit se, zvítězit a zvítězit jako nezávislý národ".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.