O kvótách na uprchlíky se v EU mluví už velmi dlouho. Po jejich zavedení volají především jižní státy EU – Řecko a Itálie – čelící tlaku uprchlíků. Podobný hlas zní i z Německa, kam jen za rok 2015 dorazilo přes milion uprchlíků. Toto přerozdělování se ale nedaří. Ačkoli by se fakticky mělo jednat o přesuny desítek tisíců lidí, prozatím se pohybujeme v řádu stovek lidí. Uprchlíci se totiž přesidlování vyhýbají, když zjistí, že nemají skončit v Německu nebo ve Švédsku.
„To se stalo už i několika dalším státům, například pobaltským zemím, nebo dokonce bohatému Lucembursku, o kterém migranti jen nikdy předtím neslyšeli,“ uvádí velvyslanec. „Celý proces trvá poměrně dlouho, ti migranti nežijí tady v Aténách v nějakých uzavřených detenčních táborech, ale porůznu, někdy dokonce v levnějších hotelech. Je i pravda, že mají představu, že skončí v některé z bohatších unijních zemí, jako je Německo nebo Švédsko,“ říká Bondy.
Řecko však podle Bondyho dělá vše proto, aby i navzdory problémům s uprchlickou krizí naplno využilo nadcházející letní sezónu. V loňském roce dorazilo do země na 400 tisíc Čechů a letos by mohl být tento rekord překonán.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp