Brusel sice tvrdí, že dohoda s Tureckem nese své ovoce a migrační tok do Evropy byl výrazně omezen, tisíce lidí však vyrazily na cestu přes Středozemní moře do Itálie, což podle Daily Mail znamená s příchodem teplého počasí chmurné vyhlídky.
Jen za posledních 24 hodin se totiž italské pobřežní stráži podařilo zachránit na 2 000 lidí z nafukovacích člunů, které vyrazily z pobřeží Libye, a dalších zhruba 600 lidí, kteří pluli na dvou lodích nedaleko Malty.
Libyjská pobřežní stráž mezitím zadržela dalších 550 lidí, kteří se připravovali na nelegální cestu do Evropy. V této skupině bylo celkem třicet žen, z toho osm těhotných a několik dětí.
Evropské úřady přitom již varovaly, že jen z Libye by se letos do Evropy mělo podle jejich odhadů přeplavit až půl milionu lidí, čímž by došlo k opětovnému zažehnutí evropské migrační krize, která loni napáchala mnoho škod.
A k tomu turecký prezident Erdogan tvrdí, že pokud Evropská unie nezruší vízovou povinnost, zruší dohodu o migračním toku. Sám však odmítá přistoupit na některé její podmínky, například zrušení protiteroristického zákona, kterými si EU podmiňuje splnění svých závazků, které z dohody plynou.
Mezitím se v Libyi hromadí další lidé, kteří plánují přeplout Středozemní moře, s vědomím, že více lodí, které prostor monitorují, znamená větší šanci na přežití a více možností na záchranu v případě nepřízně počasí či jiných problémů.
Letos se do Itálie z libyjského pobřeží dostalo celkem 34 000 lidí, další tisíce však cestu ještě podniknou.
Podle mluvčího pro Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM) se však počty lidí jdoucích do Evropy takřka vůbec neliší od loňského roku. Dohoda s Tureckem tím pádem nepřináší kýžený efekt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa