Novinář Jan Moláček, který v minulosti působil v České televizi, Českém rozhlase a psal komentáře na Aktuálně.cz, momentálně působí v Deníku N. Ten se profiluje jako médium radikálně prosazující progresivistické agendy. Velmi podstatný je v této redakci boj proti jakékoliv xenofobii a předsudečné nenávisti založené na původu.
Sám Jan Moláček byl i v minulosti znám jako velmi radikální obhájce všech těchto myšlenek.
„Je tragédií české společnosti, že jen velmi málo názorových lídrů chápe skutečný smysl politické korektnosti: bourat bariéry bránící smysluplné veřejné debatě,“ psal již v roce 2018.
V tom samém textu se důrazně ohrazoval proti předsudečnému nálepkování kohokoliv jeho původem a za vzor dával příběh černochů v USA, kteří čelili diskriminaci, pak společnost prozřela a dokázala dokonce jednoho z nich zvolit prezidentem.
Nyní se ale, pravděpodobně v rozčílení, dopustil jednání, které je redaktory Deníku N u kohokoliv jiného tepáno a odsuzováno.
Jan Moláček je rovněž vehementním zastáncem přijetí eura. A na začátku září chtěl svou vizi na sociální síti prezentovat osobním zážitkem, jak na českou korunu doplácí.
„Koupil jsem si na internetu boty. Přišly, nevyhovovaly, vrátil jsem je. Prodejce sliboval 100% peněz zpět, vrátil mi o stovku a něco míň. Ale nelhal. Počítá v eurech a v eurech mi přesně vrátil. Že si tu platíme papírkama, který ztratily hodnotu, není jeho problém, ale naše blbost,“ uzavřel.
V základních kursech ekonomie se učí, že pokud mu vrátili méně eur, tak koruna vůči této měně neztratila hodnotu, ale naopak posílila. A to také mnozí okamžitě namítli.
Jan Moláček byl kvůli tomu několik hodin nejvysmívanější postavou na českém internetu.
V rozčílení se absolvent anglistiky proti tajům finančníctví ohradil slovy: „True, moje chyba. Point je, že jsem přišel o kilo jen proto, že tu platíme obrázkama jako někde v Africe“.
Odhlédnuto od toho, že rovněž euro stále rovněž používá „obrázky“ hotovostní měny, mnohé nepěkně překvapil povýšený rasismus někdejšího veřejnoprávního zahraničáře a držitele Novinářské ceny Nadace Open Society Fund.
Novinář Aleš Borovan se dotázal vedení Deníku N, jak bude toto chování redaktora řešeno, když v etickém kodexu redakce přímo stojí, že „členové redakce dbají při svém vystupování na veřejnosti a sociálních sítích na uměřenost a přihlížejí ke skutečnosti, že jsou vnímáni zároveň jako zástupci Deníku N“.
Odpovědi se nedočkal.
„Deník N se navenek stylizuje jako levicově-liberální médium (liberální hlavně ve smyslu nejrůznějších výstřelků kulturních válek), není však jisté, zda všichni redaktoři vzali i uvnitř sebe tuto ideu za svou,“ poznamenal novinář Borovan.
Není to podle něj v poslední době poprvé, co česká média prezentující se jako pokroková, tolerantní a inkluzivní mají problém s rasistickým chováním. Jak připomněl Borovan, podobně orientovaný týdeník Respekt se nedávno musel omlouvat za rasistickou kresbu na obálce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo