Stát nevymáhá náhrady na chybujících úřednících
„V kontrolovaném období (2007 až 2010) uhradilo ministerstvo spravedlnosti 4502 případů odškodnění. Pouze v 17 případech v celkové částce 7 999 598 Kč byl uplatněn nárok na náhradu škody proti odpovědným osobám (regresní úhrady). Uplatněné regresní úhrady tak tvoří pouze 0,37 procenta z celkového počtu případů," stojí podle Práva ve zprávě NKÚ.
Úředníci NKÚ se zaměřili na 128 případů, ve kterých se vyplatilo 57 milionů korun odškodnění. Do letošního května přitom viníci zaplatili jen v osmi případech. Státu se tedy vrátilo jen 5,4 milionů korun.
Náhradu škody stát po vinících často vůbec nechce. Podle deníku Právo může hrát roli i suma, kterou má ministerstvo spravedlnosti vyčleněnou v tzv. všeobecné pokladní správě. Odtud si jí může vyžádat na vyplacení odškodnění a ministerstvo financí mu je poukáže.
Účet na vyplácení odškodnění je pravidelně v převisu
Stát tedy počítá s drahými chybami svých úředníků, soudců, notářů nebo exekutorů. V minulých letech měl na ně vyhrazeno víc, než bylo skutečně nutné. V loňském roce to bylo navíc téměř 30 milionů korun.
Situaci „napomáhá" také třináct let starý zákon, který pouze umožňuje vymáhat náhrady za pokuty. Poslanci TOP 09 proto chtějí navrhnout změnu, aby se z možnosti žádat peníze zpět stala povinnost.
„U soudů je nejčastěji důvodem odškodnění dlouhá doba řízení. A to není vždy chyba soudu," vysvětlil prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, který je předsedou soudu ve Žďáru nad Sázavou.
„Odpovědnost je předně na státu, který má zajistit rychlý výkon spravedlnosti. Na našem soudu máme meziroční nárůst sporné agendy oproti loňsku o 38 procent a nepřibyla nám ani noha. Je věcí státu, kolik lidí a peněz dá do justice," řekl Právu.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe