Útočná vozidla Supacat opět na scéně. Podle serveru má jít o předražený nákup

04.04.2023 16:41 | Zprávy

Podle informací serveru iDnes.cz ministerstvo obrany chystá nakup nových lehkých útočných vozidel Supacat. Stát mají dvě miliardy, což je podle jednotkové ceny mnohem více, než za kolik je nakoupili například Britové.

Útočná vozidla Supacat opět na scéně. Podle serveru má jít o předražený nákup
Foto: Armáda ČR
Popisek: Závod u příležitosti oslav Dne vyhlášení nezávislé Lotyšské republiky na základně v lotyšské Kadaze

Zakázka je sice neveřejná, podle zdrojů iDnes.cz z ministerstva obrany se jedná o 24 vozidel v ceně zhruba dvě miliardy korun. Projekt by prý měla získat bez soutěže firma LPP zbrojaře Jiřího Sauera, která zastupuje v Česku britského výrobce vozidel Supacat. 
 
Současně ale probíhá otevřená soutěž na vozidla ve stejné kategorii pro výsadkový pluk v Chrudimi, kde armáda poptává 159 vozidel s odhadovanou cenou 5,6 miliardy korun. Výběr Supacatů pro speciální síly však může mít podle serveru vliv i na probíhající soutěž na vozidla pro výsadkáře.
 
Nákup Supacatů před více než deseti lety zarazil tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra, nákup tří vozidel měl vyjít na 99 milionů korun. I tehdy si je chtěla pořídit 601. skupina speciálních sil.
 
„Pokud by si 601. skupina speciálních sil pořídila 24 Supacatů za 2 miliardy korun, znamenalo by to, že kusová cena vozidla dosahuje více než 80 milionů korun, skoro třikrát tolik než u nákupu, který zrušil Alexandr Vondra. Přitom už původně plánovaný nákup v roce 2012 byl kritizován jako předražený, protože Britové ten samý typ nakoupili zhruba za 15 milionů za kus,“ píše doslova iDnes.cz
 
Ministerstvo obrany se však kvůli neveřejnému režimu nevyjádřilo. 
 
Server dále cituje experta, který má k nákupu výhrady, ale nepřál si být jmenován. „Když už chce Ministerstvo obrany nakoupit vojákům pancéřovaný kabriolet, což je vzhledem k aktuálním zkušenostem z Ukrajiny nevhodný typ techniky z hlediska ochrany vojáků, může za zlomek ceny nakoupit plejádu dalších vozidel,“ uvádí.
 
Ostatní experti také zpochybňují samotnou koncepci vozidel, která chrání vojáka jen do pasu.
 
„Další kontroverzí jsou spekulace, že se management ministerstva a státního podniku VTÚ, konkrétně náměstek ministryně obrany František Šulc a nově jmenovaný ředitel VTÚ Jiří Kašpárek, snaží ovlivnit výběr ve prospěch britského vozidla Supacat. Šulc byl před svým nástupem na ministerstvo společníkem zbrojaře Jiřího Sauera, jehož firma LPP Supacat v České republice zastupuje,“ píše iDnes.cz. Ministerstvo v čele s Janou Černochovou střet zájmů ale popírá.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

..i kdyby armáda kupovala...., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusegiačomentos , 04.04.2023 16:48:49
...oplechovaný trakaře na ruční pohon, nešla by cena pod milion za kus.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…