Do roku 1999 měly Spojené státy a Venezuela standardní vztahy. Ve Venezuele působily firmy ze Spojených států, které zde těžily ropu. Ale v roce 1999 se moci ve Venezuele chopil Hugo Chávez, zavedl v zemi socialismus venezuelského typu, zdejší ropný průmysl znárodnil a obviňoval americké „kapitalisty z USA“, že Venezuelu ohrožují.
Vzájemné vztahy částečně rozmrzly za časů prezidenta Baracka Obamy, ale všechno se změnilo v roce 2019, kdy nástupce Huga Cháveze v prezidentském úřadě Nicolas Maduro tvrdě zakročil proti opozici, a proti lidem, kteří vyšli do ulic, nasadil armádu.
Od té doby jsou vztahy obou zemí na bodu mrazu.
Server prestižního ekonomického listu Financial Times v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině upozorňuje, že teď by se politika Spojených států vůči Venezuele mohla změnit. Představitelé Spojených států prý v hlavním městě Venezuely Caracasu sondují možnost uspořádání schůzky vrcholných představitelů USA a Venezuely.
„Juan González, nejvyšší představitel Bílého domu pro latinskou Ameriku, byl v sobotu v Caracasu na setkání s vládou prezidenta Nicolase Madura, uvedl zdroj obeznámený s rozhovory. Dva další zdroje potvrdily, že v Caracasu byla na jednání vysoká delegace USA,“ napsal server listu Financial Times.
- Další informace naleznete zde
Takováto jednání znamenají velký politický posun, protože v roce 2019 Spojené státy oznámily, že přerušují diplomatické styky s Venezuelou a obvinili Nicolase Madura, že v roce 2018 nechal zfalšovat výsledky prezidentských voleb, aby se udržel u moci.
Spojené státy tehdy uvalily na venezuelský režim řadu sankcí.
Antony Blinken, ministr zahraničí, v sobotu řekl, že USA „velmi aktivně jednají“ s evropskými partnery o koordinovaném zákazu dovozu ruské ropy.
„Myslím, že je očekávatelné, dokonce předvídatelné, že se Bidenova administrativa pokusí urovnat věci s Venezuelou a Íránem vzhledem ke krizi dodávek energie způsobené ruskou invazí na Ukrajinu,“ uvedl Francisco Rodríguez, člen Rady pro zahraniční vztahy a dlouhodobý kritik amerických ropných sankcí vůči Venezuele.
Venezuela má největší zásoby ropy na světě a bývala významným exportérem, ale její produkce se v posledních letech propadla z téměř 3 milionů barelů ropy denně na méně než 1 milion v důsledku špatného hospodaření a sankcí.
Republikánský senátor Marco Rubio zvolený za stát Florida však varuje, že Biden jen vymění ropu od jednoho diktátora Putina, za ropu od druhého diktátora Madura. Maduro se ostatně udržel u moci navzdory sankcím USA díky podpoře ze strany Ruska a Číny.
Britská BBC už naznačila, že Biden chystá cestu také do Saúdské Arábie, kde hodlá jednat o zvýšení těžby ropy v pouštním království. Bílý dům však tyto informace popřel a označil je za spekulace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.