Takzvaná kontaktní centra, zajišťující komplexní služby pro drogově závislé, jsou v metropoli tři. Další zařízení poskytují například adiktologické služby nebo substituční léčbu.
Dvě kontaktní centra jsou v Praze 5. „Již dlouho se naše městská část snaží o přemístění některého z těchto zařízení na jinou městskou část, ale bezvýsledně,“ řekl ČTK radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO). Otevřenou drogovou scénu se podle něj nicméně podařilo ve spolupráci s policií a s protidrogovými organizacemi v Praze 5 vymýtit.
Nedostatek kontaktních center kritizuje i Praha 1, kde se nachází třetí. „Není možné, aby tuto zátěž nesly dvě, tři městské části, a zbytek dělal, že problém neexistuje,“ uvedla mluvčí tamní radnice Veronika Blažková. Magistrát by se podle radnic měl ve spolupráci se státem snažit o rozšíření sítě center. Městské části se shodují v tom, že nynější zařízení jsou bezproblémová a jejich zaměstnanci se samosprávou bezproblémově spolupracují.
Magistrát podporuje různé protidrogové organizace formou každoročních grantů, na které podle radního pro zdravotnictví Radka Lacka (ANO) letos půjde 45 milionů korun. Další zhruba milion přispívá městským částem. Vlastní zařízení Praha neprovozuje. Letos podle Lacka byly otevřeny dvě nové adiktologické kliniky, a to v Praze 12 a v Žitné ulici v Praze 1.
Praha je dlouhodobě regionem s největším množstvím problémových uživatelů drog, kteří se sem často stahují ze zbytku republiky. Jejich počet se v roce 2015 pohyboval okolo 14.700, převážná většina si drogy aplikuje nitrožilně. Většinou jde o pervitin a opiáty.
Podle mluvčího pražských policistů Tomáše Hulana letos policisté zasahovali u několika desítek případů, souvisejících s drogami. „Jedná se o nelegální pěstírny marihuany a varny pervitinu, které provozují jak jednotlivci, tak organizované skupiny,“ uvedl. Doplnil, že v metropoli se stále častěji objevují nové drogy, často distribuované přes internet. „Jedná se jednoznačně o velice nebezpečné látky, které jsou nevyzkoušené a jejich konzumenti riskují v lepším případě zdraví, v horším svůj život,“ varoval Hulan.
V celé ČR je 250 až 270 adiktologických zařízení. Tři desítky zajišťují lůžkovou péči. Stovka má ambulantní program, další poskytují terénní a jiné služby. Nabídka pomoci v jednotlivých krajích se liší. Lepší dostupnost je v Praze, Ústeckém či Moravskoslezském kraji, naopak nízká v Karlovarském kraji. Celkový počet problémových uživatelů drog odhadovalo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti v roce 2015 na 46.900.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp