V Praze se sešli středoevropští prezidenti. V debatě o energiích došlo i na Zemanovu vysněnou stavbu

12.12.2014 14:48 | Zprávy

Prezidenti zemí visegrádské čtyřky, Rakouska a Slovinska se na summitu v Praze shodli na nutnosti diverzifikace energetických zdrojů a cest. Po dvoudenním jednání to uvedli ve společném prohlášení. Mělo by se podle nich urychlit plánování a výstavba hlavních projektů energetické infrastruktury včetně severojižního plynárenského propojení. Zabývali se také dopravním spojením, včetně možnosti výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe.

V Praze se sešli středoevropští prezidenti. V debatě o energiích došlo i na Zemanovu vysněnou stavbu
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Každý z přítomných prezidentů podle české hlavy státu Miloše Zemana přispěl do diskuse svým dílem. "Věčným tématem je mimo jiné spojení Prahy přes České Budějovice s Lincem, Brna s Vídní, dopravní spojení směrem na polské hranice a dále na Wroclaw (Vratislav)," uvedl na dnešní tiskové konferenci k tématům týkajících se Česka.

Dále se podle Zemana diskutovalo například o možném prodloužení francouzských rychlíků TGV z Frankfurtu nad Mohanem do regionu střední Evropy. Zatím jsou ale podle něj takové úvahy v podobné fázi jako úvahy na vybudování vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, o němž hovoří jako o svém snu.

Český prezident zopakoval, že se připravuje studie proveditelnosti kanálu a že pokládá za předčasné chtít nyní od ostatních prezidentů jasné vyjádření podpory. Poděkoval za ni ale svému polskému protějšku Bronislawu Komorowskému. Polský prezident poznamenal, že tento ambiciózní projekt vnímá zatím jako myšlenku, jako ideu. Polsko se podle něj na myšlence podílí revitalizací své říční plavby. Obecně hospodářské využití řek založené na zásadách udržitelného rozvoje podporuje.

Prezidenti chtějí podpořit ekonomický růst

Prezidenti se dále bavili o rozvoji dopravní infrastruktury ve střední Evropě, vyzdvihli především propojení v severojižním směru. "Cílem je přitom podpořit ekonomický růst, a tím zvýšit podíl regionu na prosperitě a konkurenceschopnosti celé Evropy," stojí v prohlášení.

Slovenský prezident Andrej Kiska také podle prohlášení zmínil nutnost vybudování obousměrných plynovodů na hranicích mezi Slovenskem, Maďarskem a Polskem. Prezident Slovinska Borut Pahor zase zdůraznil význam slovinského přístavu Koper pro středoevropský region.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

13:45 Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

Ukrajina do NATO. Scénář hodně zmiňovaný, ale podle politiků momentálně nereálný. Dle politického re…