V registru dlužníků bez souhlasu dotčeného? Senát se vyjádřil

11.11.2015 20:51 | Zprávy

Senát chce z novely, jež má zpřísnit podmínky předváděcích prodejních akcí a umožnit mimosoudní řešení spotřebitelských sporů, vyjmout úpravu registru dlužníků. Někteří senátoři se pozastavovali nad tím, že lidé by v něm mohli být vedeni bez souhlasu, a ustanovení navíc označovali za přílepek. Horní komora dnes předlohu vrátila k opětovnému posouzení poslancům.

V registru dlužníků bez souhlasu dotčeného? Senát se vyjádřil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračování ustavující schůze Senátu, který měl dokončit formování svých výborů, komisí a stálých delegací

Úprava podmínek pro zřizování registrů s údaji o spolehlivosti a platební morálce klientů se do vládní předlohy dostala ve Sněmovně. Zákazníci by museli být pouze informováni o tom, že údaje o nich budou nebo mohou být v evidenci vedeny. Účelem registrů mělo být zlepšení informovanosti věřitelů o dlužnících a tím i ochrana dlužníků před předlužováním.

Vypuštění úpravy registru dlužníků navrhoval senátní výbor pro veřejnou správu

"Je to opatření, které slouží k ochraně spotřebitele," hájil úpravu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Registry by navíc podle něho mohly snížit ceny spotřebitelských úvěrů.

Kritici ale poukazovali i na to, že údaje o dlužnících by mohly v registrech zůstávat i po uhrazení jejich závazků, a vyslovovali obavy z možného zneužití dat. "Upřímně řečeno, všechny registry, které existují dosud, a všechna data byla získána, řekněme, na hraně zákona anebo neoprávněně. Odsouhlasením tohoto paragrafu, bychom to vlastně všechno zlegalizovali," řekl Miroslav Nenutil (ČSSD). Podle Jitky Seitlové (za SZ) by měl být registr řádně právně zpracován. "Věcně a obsahově to má všechny znaky přílepku," podotkla.

Vypuštění úpravy registru dlužníků navrhoval senátní výbor pro veřejnou správu, jeho stanovisko podpořilo 43 z 54 přítomných senátorů. Horní komora navíc na návrh Karla Kratochvíleho (ČSSD) doporučila odstranit nesoulad novely o ochraně spotřebitele se zákonem o poštách.

Projednáním novely zákona o ochraně spotřebitele nynější schůze Senátu skončila

Předloha stanoví, že na letácích předváděcích prodejních akcí budou muset být i ceny nabízeného zboží. Pořadatelé by nesměli přímo při těchto akcích a ve lhůtě dalších sedmi dní přijímat od kupujících žádné peníze. Díky ceně na letáku by si lidé mohli předem zjistit, nakolik je nabídka výhodná. Rovněž lhůta pro zákaz přijímání peněz má kupující ochránit před praktikami takzvaných šmejdů. Na těchto akcích by navíc mohla Česká obchodní inspekce (ČOI) legálně bez souhlasu pořadatele pořizovat záznam a používat jej jako důkazní materiál.

Pravomoc řešit mimosoudně spotřebitelské spory by dostala ČOI a také nestátní organizace, které by vybíralo a na něž by dohlíželo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Projednáním novely zákona o ochraně spotřebitele nynější schůze Senátu skončila. Senátoři se opět sejdou 2. prosince.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…