VIDEO Katalánci v ulicích: Nadávají na Evropu. 100 lidí zraněno

26.03.2018 12:11 | Zprávy

Po několika týdnech relativního klidu Katalánsko opět zachvátily mohutné protesty. Desítky tisíc obyvatel Barcelony a dalších měst vyšly do ulic, aby protestovaly proti zatčení Carlese Puigdemonta.

VIDEO Katalánci v ulicích: Nadávají na Evropu. 100 lidí zraněno
Foto: archiv
Popisek: Katalánsko

Po horkém podzimu Katalánsko a vůbec celé Španělsko patrně čeká neméně horké jaro. Katalánský premiér, který stál za vyvoláním referenda o odtržení od Španělska, byl zatčen v Německu a ještě dnes by se měl objevit před soudem. Puigdemont loni v říjnu uprchl s několika svými ministry do Belgie, kde však odmítl požádat o azyl. Mezitím na něj španělská vláda vydala zatykač s působností po celé Evropě.

Evropský zatykač byl znovu vydán v pátek a několik hodin poté byl Puigdemont zatčen na cestě z Dánska do Belgie právě na území Německa. Když se o zatčení svého vůdce dozvěděli Katalánci, vyšli do ulic. Jak píše BBC, jejich počet média odhadují na pět až šest desítek tisíc. Skutečná čísla však nejsou známá. Vedle pokojného vyjádření nesouhlasu došlo také k násilnostem, při kterých bylo zraněno téměř sto lidí. Čtyři účastníci demonstrace potom byli zatčeni.

 

Demonstranti požadovali „Svobodu pro politické vězně“ a pokřikovali hesla jako například „Současná Evropa se chová ostudně“. Jejich pochod směřoval k budově Evropské komise a německého velvyslanectví. Další demonstrace se konaly také v Gironě, kde Puigdemont působil jako starosta, a také v Tarratoně a Lleidě. Někteří účastníci demonstrací podle BBC blokovali dopravu.

Napětí v Katalánsku je podle reportérů cítit na každém kroku, a také proto zdejší politická reprezentace upustila od svého záměru zvolit svého nového lídra. Zatčení Puigdemont a jeho spolupracovníci zatím čelí obžalobě ze vzpoury a dalších „zločinů“. Všichni obvinění jakékoli provinění i nadále odmítají. Pokud budou vydáni do Španělska a uznáni vinnými, hrozí jim pětadvacet až třicet let vězení.

Samotný Puigdemont se minulý týden účastnil konference ve Finsku, odkud se mu po vydání zatykače ještě podařilo uprchnout. Ovšem po vstupu na německou půdu byl již zajištěn policií ve Šlesvicku-Holštýnsku. Jeho mluvčí sdělila, že Puigdemont se chtěl vrátit do Belgie a tam se vydat spravedlnosti. Vedle obvinění z pokusu o puč měl podle nejvyššího španělského soudu zneužívat veřejné prostředky. O jeho osudu by se mělo rozhodnout v příštích dvou měsících.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…