VIDEO Kopali a házeli kameny na policisty. Hordy afrických migrantů opět útočily

10.05.2017 8:50 | Zprávy

Masivní uprchlické vlně nečelí v Evropě pouze Itálie a Řecko, ale v ohrožení jsou i hranice Španělska. Včera se pokoušelo několik stovek afrických migrantů překonat vysoký plot a dostat se na území španělské enklávy Melilla.

VIDEO Kopali a házeli kameny na policisty. Hordy afrických migrantů opět útočily
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Stany si uprchlíci rozestavili hned na několika ulicích. Tábory migrantů ze Středního východu a z Afriky vyrostly odděleně

Melilla leží na území Maroka, ale má status autonomní oblasti Španělska. Jak hlásí zpravodajská agentura AFP, kolem sedmé hodiny ranní místního času podnikly asi tři stovky afrických migrantů koordinovaný útok na dvojitý plot, který odděluje Melillu od marockého území. „Přibližně jednomu stu migrantů se podařilo plot překonat. Při násilném útoku byli zraněni tři zasahující policisté,“ cituje AFP mluvčího španělské policie.

Bariéra oddělující španělské autonomní území je tvořena ze dvou šestimetrových plotů, které spojují křížové ocelové kabely. Migranti pro jejich překonání často používají speciální háky a boty s přidanými vroubky. Podle prohlášení španělského ministerstva vnitra se migranti chovali značně agresivně. Po strážcích zákona házeli kameny a došlo i na přímé fyzické střety. Jeden z policistů byl úderem háku zraněn. Poškozen byl i jeden z vozů policejní hlídky.

 

Mluvčí Červeného kříže v Melille uvedl, že ke zraněním došlo i na straně migrantů. Tři z nich utrpěli při pokusu překročit ilegálně hranici drobné oděrky a modřiny. Španělské enklávy Melilla a také Ceuta, které leží asi 250 km od Španělska, tvoří vstupní bránu a jsou migranty často využívány při záměru dostat se do Evropy. Obě enklávy mají pouze dvě hranice –  se samotným africkým kontinentem a Evropskou unií.

Překročit dvanáctikilometrovou hranici mezi Melillou a Marokem a o čtyři kilometry kratší hranici s Ceutou se snaží pravidelně tisíce migrantů ze zemí subsaharské Afriky. „Buď se pokouší překonat vysoké ploty, plavou podél břehů, případně se skrývají v projíždějících vozidlech. Letos v únoru se podařilo asi 850 migrantům dostat se do Ceuty. Většina z nich však byla později vrácena zpět do Maroka. Při tehdejších násilnostech bylo zraněno jedenáct policistů a dva migranti.

O několik týdnů později Španělsko oznámilo, že zvýší kapacitu přijímacích center pro migranty ze 4500 na 8500. O zřízení podobných center uvažuje i Evropská unie. V případě Španělska vše nasvědčuje tomu, že se v praxi osvědčila. Přesto se země stala terčem kritiky ze strany lidskoprávních uskupení. Aktivisté argumentují tím, že afričtí migranti nemají možnost řádně požádat ve Španělsku o azyl.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

18:15 Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

Gesto slovenského studenta, který při převzetí ocenění odmítl podat ruku prezidentovi Peteru Pellegr…