VZP podporuje projekt mobilních hospiců, přidá i kamenným ústavům

11.12.2014 14:02 | Zprávy

Už v příštím roce by mohl odstartovat pilotní projekt, ve kterém by se Všeobecná zdravotní pojišťovna podílela na hrazení domácí hospicové péče v pěti až sedmi zařízeních na různých místech Česka. Takzvané mobilní hospice poskytují v domácím prostředí lékařskou, sociální a psychickou pomoc umírajícím a jejich rodinám, přičemž zdravotnický tým či jiná forma podpory jsou v případě potřeby dostupné 24 hodin denně sedm dní v týdnu.

VZP podporuje projekt mobilních hospiců, přidá i kamenným ústavům
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Starší se vyhřívají na sluníčku před Chrámem na krvi

„VZP se na přípravě pilotního projektu už několik měsíců podílí spolu s ministerstvem zdravotnictví, dalšími zdravotními pojišťovnami a společností paliativní medicíny. Počítáme s tím, že by měl být spuštěn v průběhu roku 2015,“ uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Zúčastněné strany už se předběžně dohodly na úhradě péče. „V jednání nejsou žádné zásadní překážky, jde jen o to, že se nestihne termín od začátku roku. Čtyři měsíce nám totiž trvalo, než jsme se shodli na kompromisní úhradě. To se podařilo a pojišťovnám za to patří velká pochvala,“ citovala média Marka Uhlíře, ředitele pražského hospice Cesta domů.

Obvykle má mobilní hospic pacienta v péči po dobu dvou týdnů, čtvrtina až třetina pacientů jsou podle Marka Uhlíře lidé v produktivním věku. Celkem 22 organizací loni pečovalo o 1 106 terminálně nemocných pacientů, z nichž šest byly děti.

Domácí hospicová péče není v současné době ministerstvem zdravotnictví zařazena mezi péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Je proto jen dobrou vůlí zdravotních pojišťoven, že na ni jsou ochotny přispívat v rámci pilotního projektu.

Z dat dostupných například od VZP je přitom zřejmé, že nejsilnější zdravotní pojišťovna považuje péči o nemocné v terminálním stadiu za jednu z priorit. Vyplývá to například ze zdravotně pojistného plánu pro rok 2015, kdy VZP počítá s náklady na hospicovou péči ve výši 110 milionů korun. To je o 8,3 procenta víc než v roce 2013.

Novinkou pak pro klienty VZP není ani paliativní péče v domácím prostředí – tu má pojišťovna už historicky zajištěnou především prostřednictvím praktických lékařů, včetně agentur domácí péče. Jen v loňském roce za ni zaplatila 11,6 milionu korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: az

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když vyhraje Harrisová. Musk těsně před volbami zmrazil USA

9:35 Když vyhraje Harrisová. Musk těsně před volbami zmrazil USA

Ve více než dvou a půl hodinách stihli moderátor Joe Rogan a nejbohatší muž planety Elon Musk všelic…