„Je až o šedesát procent nakažlivější, než běžný kmen viru. Nepodchytí-li se včas její šíření, může to být malér,“ varuje. V Británii už je delta (dříve „indická mutace“) nejrozšířenější a u nás to hrozí také.
Proto by lidé rozhodně neměli váhat s očkováním. Nakažlivější varianta totiž zvyšuje procento, při kterém je společnost proočkovaná. Vakcíny totiž vůči „deltě“ vykazují nižší účinnost, původně předpokládaných 75 procent očkovaných už je tedy málo. „Aktuálně se kvůli deltě doporučuje proočkovanost 83 procent,“ pobízí prezident do očkovacích center.
Lidé podle něj vidí, že vakcíny fungují velmi dobře, není čeho se bát a lidé vidí, že s postupujícím očkováním se situace na jaře uklidnila. „Zapojit se musíme všichni, jinak se bezpečného návratu k normálu nedočkáme,“ říká natvrdo. A zdůrazňuje, že rozhodně ještě není vyhráno.
Kdo by neslyšel na kolektivní odpovědnost, toho profesor Chlíbek láká na dovolenou. K té ale potřebujete obě dávky. „Většina státu uznává dokončené očkování. Jedna injekce na bezinfekčnost nestačí,“ varuje. I to by mělo lidi motivovat, aby se co nejdříve nechali naočkovat kompletně.
Vyvádí z omylu ty, kteří si myslí, že když covid prodělali, že očkování mají odložit. „Česká vakcinologická společnost dlouhodobě tvrdí, že prodělaný covid není kontraindikací i očkování,“ uklidňuje.
A otevřeně říká, že druhou dávkou to neskončí. Po nějaké době bude třeba další přeočkování. Chlíbek sám ale považuje za nesmyslnou lhůtu kratší než rok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.